Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > 500 plus zrujnowało demografię? Polaków wciąż rodzi się coraz mniej
Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz 01.02.2020 20:39

500 plus zrujnowało demografię? Polaków wciąż rodzi się coraz mniej

500 plus
Fot. gosiak1980, pixabay

500 plus miało być reakcją na wciąż pogłębiający się niż demograficzny, miało sprawić, że ludzie chętniej zaczną zakładać rodziny, mając poczucie, że są wspierani przez państwo. Okazało się jednak, że jego skutki są zupełnie inne, niż rząd to sobie wymarzył. Czy ten program zrujnował demografię?

W latach 2016 i 2017 program 500 plus zapowiadał się na skuteczny, ponieważ zaczął spełniać swoje założenia. W tym czasie rzeczywiście zanotowano wzrost liczny urodzeń. Niestety, nie potrwało to długo. Już wtedy eksperci obawiali się, że jest to efekt krótkotrwały i mieli rację. Liczba urodzeń zaraz zaczęła spadać, równolegle ze wzrostem liczby zgonów.

Program 500 plus a demografia

Niestety program 500 plus nie przyniósł oczekiwanych efektów w kwestii doprowadzenia do kolejnego wyżu demograficznego. Nie sprawił również, że ludzie, którzy nie mieli do tej pory dzieci, postanowili zakładać rodziny. Statystyki pokazują, że podczas gdy zachęcono osoby, już mające dzieci, by mieć kolejne, liczba osób bezdzietnych pozostała taka sama.

Niestety, tak będzie najprawdopodobniej wyglądała nasza przyszłość. Pokolenie obecnych 30 latków na starość najprawdopodobniej zostanie bez żadnego wparcia ze strony młodszego pokolenia. 500 plus nie sprawił, że ludzie zaczęli zakładać rodziny, poza tym, najprawdopodobniej i tak było już za późno.

Dlaczego 500 plus nie działa?

Program 500 plus nie działa, ponieważ wsparcie finansowe to zupełnie niewystarczająca pomoc ze strony państwa, szczególnie we współczesnych czasach. Dzisiaj potrzebujemy programów ustanawiających struktury, dzięki którym łatwiej byłoby ustanowić równy podział obowiązków w rodzinach, takie jak na przykład dłuższy urlop tacierzyński. Ważną kwestią jest też liczba żłobków.

Istnieje również wiele innych czynników, które sprawiają, że luzie nie chcą zakładać rodzin. Pojawia się tu między innymi kwestia depresji klimatycznej czy tego, że priorytety młodych mężczyzn i kobiet wyglądają zupełnie inaczej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

500 plus

Podczas gdy zachęciło ludzi do tego, żeby mieć więcej dzieci, 500 plus nie zmieniło liczby osób bezdzietnych.

500 plus

To mogła nie być najlepsza forma pomocy.

500 plus

Wciąż zmniejsza się liczba urodzeń.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziecko pokazało rodzicom sprawdzoną klasówkę. Spojrzeli na dopisek nauczyciela i aż się w nich zagotowało
  2. Małżeństwo nie dla wszystkich? Kontrowersyjna zmiana przepisów kościelnych wiele namiesza
  3. Whitney Houston zmarła w straszny sposób. Teraz na jaw wychodzą porażające szczegóły jej śmierci

źródła: wiadomosci.dziennik.pl