Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Rodzice powinni to wiedzieć. Zmiana okresu rozliczeniowego 500 plus, wszystko zacznie się w lutym
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 13.01.2021 09:34

Rodzice powinni to wiedzieć. Zmiana okresu rozliczeniowego 500 plus, wszystko zacznie się w lutym

Biedronka
fot. Lelum

Rodzice, który pobierają zasiłek 500 plus muszą wiedzieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nastąpi zmiana okresu rozliczeniowego. Ten dotychczasowy trwa do 31 maja. Żeby dostać kolejne pieniądze od 1 czerwca, trzeba będzie złożyć nowy wniosek. Będzie to można zrobić już od 1 lutego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy można składać wnioski drogą internetową, a od kiedy tradycyjną
  • Czy 500 plus czekają jeszcze jakieś dodatkowe zmiany
  • Czy program 500 plus podoba się większości Polakom w takiej formie, jak jest obecnie

Sztandarowy projekt partii rządzącej, czyli 500 plus, cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Dzięki dodatkowej gotówce wielu rodzinom w Polsce udało się wyjść ze skrajnego ubóstwa. Jednak aby otrzymać wsparcie, trzeba ponownie złożyć wniosek.

Zmiany w okresie świadczeniowym 500 plus

Wyborcza.biz przypomina Polkom i Polakom, że 500 plus wypłacane na podstawie wniosków składanych od lipca 2019 działa do końca maja 2021. Od tego terminu będzie obowiązywał nowy okres świadczeniowy.

Będzie on trwał od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Kiedy można zacząć składać nowe wnioski na świadczenie 500 plus w 2021 roku? Już niedługo, przez Internet da się to zrobić już od 1 lutego.

Zwolennicy składania wniosków przy urzędowym okienku lub drogą pocztową będą musieli nieco dłużej zaczekać. Wnioski drogą tradycyjną przyjmowane są od 1 kwietnia.

Wniosek online wypełnimy za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia, strony naszego banku lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak widać możliwości jest wiele.

Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby 500 plus czekały jeszcze jakieś dodatkowe zmiany, oprócz wspomnianego okresu rozliczeniowego. Kilka miesięcy temu ówczesna wicepremier Jadwiga Emilewicz zaproponowała rozwiązanie, w którym świadczenie socjalne byłoby wypłacane w postaci bonu. Niestety, ale jej pomysł spełzł na niczym.

500 plus tylko dla pracujących? Polacy chcieliby takiego rozwiązania

Pomimo tego, że zmiany w 500 plus są niewielkie, wiele Polek i Polaków chciałoby znaczniejszej reformy programu. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP i Money.pl wynika, że aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby świadczenie przysługiwało tylko w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców pracuje.

Za taką opcją „zdecydowania na tak” opowiedziało się 43 proc. zapytanych, natomiast 19 proc. zaznaczyło „raczej na tak”. Przeciwko podobnym zmianom jest łącznie 17 proc. ankietowanych.

Eksperci wskazują, że z założenia 500 plus miał być programem prorodzinnym, który zachęcałby Polki i Polaków do posiadania większej ilości dzieci, dzięki czemu poprawiałby sytuację demograficzną.

Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma — komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski.

500 plus nigdy nie miało być programem wsparcie socjalnego. Badanie pokazuje, że to społeczeństwu się nie podoba. Na pewno jakieś zmiany powinny być wprowadzone — dodaje.

Pamiętacie, że od 1 lutego można składać wnioski przez Internet? Wiedziałyście o zmianie okresu rozliczeniowego?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wyborcza.biz, money.pl