Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > 500 plus wcale nie działa, jak powinno? Nowe statystyki są naprawdę zaskakujące
Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz 28.01.2020 21:05

500 plus wcale nie działa, jak powinno? Nowe statystyki są naprawdę zaskakujące

500 plus
Fot. gosiak1980, pixabay

500 plus miało przynieść bardzo określone wyniki. Jak się okazuje, rządowy program nie spełnia swoich celów – bardzo wyraźnie widać to po statystykach. Rząd sam przyznaje, że program wsparcia dla rodzin nie przyniósł i nie przyniesie skutków, które były spodziewane. Co to oznacza dla jego przyszłości?

Program 500 plus miał nieść pomoc rodzinom, ale za tym powinny iść określone skutki – zwiększony przyrost naturalny. Do niego jednak nie doszło, wyraźnie pokazują to statystyki, które, chociaż początkowo wyglądały bardzo dobrze, szybko zaczęły pokazywać, że to rozwiązanie było jedynie chwilowe. Okazuje się, że wsparcie finansowe to może być za mało.

Program 500 plus nie działa?

Program 500 plus miał między innymi doprowadzić do wzrostu liczby urodzeń. Na początku udało się spełnić to założenie. Rok 2016/2017, czyli wtedy, kiedy w życie wszedł ten system wsparcia dla rodzin, był rekordowym po względem przyrostu naturalnego. Niestety, te wyniki nie utrzymały się zbyt długo. Już rok później liczba urodzin zaczęła spadać.

To oznacza, że 500 plus nie doprowadzi do stałej poprawy demografii.

— Dane GUS pokazują spadek urodzeń rok do roku w granicach 4 procent. Gdyby był mniejszy i wynosił choćby 2 procent, wskazywałoby to na efekt zmiany struktury wieku kobiet mogących zostać matkami, ale większy spadek zapowiada obniżenie wskaźnika dzietności — tłumaczy dla biznes.radiozet.pl demograf Piotr Szukalski.

Ciągły spadek urodzeń

Jak pokazują statystyki, wsparcie pieniężne to niewystarczająco, żeby zachęcić młodych ludzi do zakładania rodzin. Jest wiele innych powodów, które sprawiają, że ludzie odkładają to w czasie, lub zupełnie z tego rezygnują. To czynniki takie jak to, że kobiety odkładają macierzyństwo w czasie na rzecz wykształcenia i kariery. Coraz częściej mówi się także o depresji klimatycznej — młodzi ludzi w konsekwencji często uważają, że nie ma sensu zakładać rodziny, ponieważ i tak nadciąga kryzys.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

500 plus

Program 500 plus tylko chwilowo podniósł wskaźnik urodzeń.

500 plus

Ludzie oczekują czegoś więcej niż tylko wsparcia finansowego.

500 plus

Program 500 plus nie działa?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie żyje 49-latka. Po miesiącu od zaginięcia natrafiono na ślad kobiety, odnaleziono jej ciało
  2. Małżeństwo otworzyło prezent ślubny po 9 latach. Nie mogli uwierzyć w jego zawartość
  3. Odkrył, co jego dziewczyna robi z jego psem, gdy nie ma go w domu. Ukryta kamera zarejestrowała wszystko

źródła: biznes.radiozet.pl