Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Andrzej Rozhin nie żyje. O śmierci wybitnego artysty poinformowała jego żona
Martyna Pałka
Martyna Pałka 18.11.2022 16:50

Andrzej Rozhin nie żyje. O śmierci wybitnego artysty poinformowała jego żona

Andrzej Rozhin
fot. Andrzej Rozhin, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons link do licencji:https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Właśnie przekazano dramatyczne informacje. Nie żyje znany artysta Andrzej Rozhin. Aktor teatralny miał 82 lata. Tragiczną wiadomość przekazała jego żona.

Aktor, reżyser i dyrektor teatralny odszedł w czwartek 17 listopada 2022 roku. Przez lata był jednym z najbardziej cenionych artystów w naszym kraju. Na razie nieznane są okoliczności jego śmierci.

Nie żyje ceniony aktor i reżyser Andrzej Rozhin

W czwartek 17 listopada zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych, który od ponad 60 lat aktywnie działał nad tworzeniem licznych sztuk i spektakli. Andrzej Rozhin był nie tylko reżyserem, ale również dyrektorem teatralnym oraz założycielem Akademickiego Teatru UMCS GONG 2.

Wiadomość o odejściu artysty przekazała jego ukochana żona Izabela Rozhin w imieniu przyjaciela rodziny Pawła Bryły. Andrzej Rozhin miał 82 lata i znacząco przyczynił się do rozwoju teatru w naszym kraju.

Kim był Andrzej Rozhin?

Aktor przyszedł na świat 4 maja 1940 roku we Lwowie. Już od młodości wiedział, że to właśnie z branżą artystyczną chce wiązać swoją przyszłość i dlatego rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To właśnie w tym drugim mieście założył w 1961 roku Akademickiego Teatru UMCS GONG 2 (wcześniej GONG 7.30), którego był dyrektorem w latach 1965-1974.

Przez lata był aktorem Teatru Lalka i Aktora w Lublinie, a także występował Kabarecie „Czart”. Był inicjatorem i dyrektorem dziewięciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna. Później pracował również w wielu polskich teatrach: Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru imienia S. Jaracza w Olsztynie. Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Teatru Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

W ciągu swojej kariery zrealizował około 180 przedstawień w teatrze, telewizji, operze i estradzie. Dodatkowo działał również Zarządzie i Radzie Programowej Związku Artystów Scen Polskich, a także wydał swoje książki: „Raport o stanie teatru polskiego”, „I Forum Teatr Jutra”, „Artyści Scen Polskich w ZASP 1918-2008, Suplement do Księgi Jubileuszowej”.

Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Twoje dziecko ciągle choruje? Może popełniasz jeden błąd
  2. Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
  3. „Jestem gotowa na więcej”. Katarzyna Cichopek przekroczyła swoje granice, obiecała to swojemu synowi