Rozrywka.Lelum.pl

fot. Alex Negore z Pexels/canva.com

Błędna diagnoza lekarzy. Małej dziewczynce amputowano ręce i nogi

2 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Błędna diagnoza i zbagatelizowanie problemu przez lekarzy doprowadziły do prawdziwej tragedii. Konieczna była amputacja, mała dziewczynka straciła rączki i nóżki, fatalna pomyłka mogła kosztować ją życie. 

Błędna diagnoza i zbagatelizowanie problemu przez lekarzy doprowadziły do prawdziwej tragedii. Konieczna była amputacja, mała dziewczynka straciła rączki i nóżki, fatalna pomyłka mogła kosztować ją życie. 

Na oddział ratunkowy w szpitalu Frimley Park w hrabstwie Surrey (Wielka Brytania) trafiła dziewczynka z poważnymi objawami. Lekarze przepisali paracetamol… i odesłali dziecko do domu. Chwilę później przerażeni rodzice znów wparowali na ostry dyżur. Stan ich córki nagle się pogorszył. Za późno zorientowano się, co było prawdziwą przyczyną.

Koszmarna pomyłka lekarzy. Konieczna była amputacja, dziecko straciło ręce i nogi

Objawy, z którymi dziewczynka trafiła na oddział ratunkowy zdaniem prawników wyraźnie wskazywały na zapalenie opon mózgowych i posocznicę (sepsa). Jak podaje Independent, wystąpiła wysoka temperatura, przyspieszone bicie serca, ból nóg, senność i wymioty.

Gdyby już wtedy wdrożono leczenie antybiotykami, amputacja najpewniej nie byłaby konieczna, a dziecko zachowałoby rączki i nóżki. Tymczasem małej pacjentce przepisano paracetamol i odesłano do domu. Kiedy rodzice wrócili na ostry dyżur, infekcja była już rozprzestrzeniona na całym ciałku, siejąc spustoszenie w organizmie.

Tym razem reakcja była natychmiastowa — pomoc przyszła jednak za późno. Lekarze zdiagnozowali sepsę meningokową, a dziewczynkę z wysoką gorączką i potężną wysypką skierowano na oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Tam doszło do niewydolności wielonarządowej.

Szereg zabiegów, w tym przeszczep skóry nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Amputacja była jedyną opcją, dzięki której pacjentka mogłaby przeżyć. Dziewczynce obcięto obie rączki powyżej łokci i nóżki powyżej kolan.

– To niezwykle odważna mała dziewczynka, która świetnie sobie radzi w nauce. Przez błąd lekarzy straciła wszystkie kończyny, bo nie byli w stanie zdiagnozować zapalenia opon mózgowych. Nie ma kwoty, która mogłaby zrekompensować jej obrażenia — mówi reprezentująca rodzinę prawnik Elizabeth-Anne Gumbel.

Rodzice dziewczynki złożyli pozew przeciwko zarządzającej placówką Frimley Health NHS Foundation Trust. Podczas rozprawy podkreślono, że żadna kwota nie jest w stanie zrekompensować krzywdy dziecka, jednak odszkodowanie przynajmniej w jakimś stopniu zabezpieczałoby przyszłość małej. 

Sędzia bez wahania przypieczętował ugodę na kwotę 39 mln funtów (prawie 205 mln zł). Część pieniędzy ma zostać wypłacona jako ryczałt, pozostała część — w formie rocznych płatności wypłacanych do końca życia dziewczynki. Frimley Health NHS Foundation Trust wystosowało także list z przeprosinami, w którym przyznało, że dopuściło się kardynalnego błędu i zaniedbania.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Polski jasnowidz nie ma wątpliwości. Ma się wydarzyć za kilka miesięcy: „coś wielkiego, co nas przerazi”
    2. Ksiądz wpadł w szał podczas mszy. Dostał sms od parafianki, wideo trafiło do sieci
    3. Nie żyje ceniona dziennikarka. Polacy uwielbiali jej nietypowy głos, miała tylko 66 lat

Źródło: Popularne, Medonet

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

Cudowne nowiny od Natalii Kukulskiej. Pokazała najmłodszą córeczkę
Czytaj więcej >

Nowości

Skiba rozwiódł się i już planuje ślub z 26 lat młodszą. Wyszło na jaw, dlaczego tak im się spieszy
Czytaj więcej >

Nowości

Wszystko zadziało się, gdy Grażyna Torbicka trafiła do szpitala. Była zdumiona, kogo tam zobaczyła
Czytaj więcej >

Nowości

Martyna z "Nasz nowy dom" pokazała w jakich mieszka warunkach. Niepojęte, jej dom nadaje się do remontu
Czytaj więcej >

Nowości

"Niewiele możemy". Biskup na kazaniu zaczął mówić o Marcie Kubackiej, poruszające słowa
Czytaj więcej >

Nowości

Magda Gessler przed chwilą wydała komunikat. Przyznała się do haniebnego zachowania
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]