Rozrywka.Lelum.pl

fot. KAPiF

Bolesne sceny na pogrzebie Emiliana Kamińskiego. Nagle odczytano list, czekali z nim do samego końca

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Emilian Kamiński odszedł 26 grudnia. Dziś żegnamy go po raz ostatni. Ceremonię pogrzebową rozpoczęto wczesnym popołudniem. W kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie zjawiło się tylu żałobników, że część musiała stać poza murami. Nagle odczytano oficjalny list. 

Emilian Kamiński odszedł 26 grudnia. Dziś żegnamy go po raz ostatni. Ceremonię pogrzebową rozpoczęto wczesnym popołudniem. W kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie zjawiło się tylu żałobników, że część musiała stać poza murami. Nagle odczytano oficjalny list. 

Warszawa pogrążyła się w czerni, najsmutniejszy spektakl w życiu uwielbianego artysty przyciągnął potężne tłumy. Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się o godzinie 13:00 . Z listem czekano niemal do końca. Nagle na mównicy stanął doradca prezydenta.

Emilian Kamiński był żegnany przez całą Polskę

Zgodnie z informacją przekazaną kilka dni temu przez „Fakt”, pogrzeb Emiliana Kamińskiego ma charakter państwowy. Na miejscu zjawiła się oczywiście ukochana żona aktora, Justyna Sieńczyłło, jego siostra Dorota Kamińska, rodzina i najbliżsi, a także całe grono kolegów i koleżanek, którzy mieli przyjemność z nim współpracować.

W kościele zjawili się m.in. Sylwester Maciejewski, Grzegorz Wons, Olaf Lubaszenko, Daria Widawska, Małgorzata Kożuchowska, Marta Żmuda-Trzebiatowska z mężem, Jarosław Boberek Agnieszka Wielgosz, Jacek Rozenek, Katarzyna Skrzynecka, Monika Richardson i Joanna Racewicz.

Niezliczeni artyści stawili się, by pożegnać uwielbianego aktora i wesprzeć pogrążoną w rozpaczy rodzinę w tym trudnym momencie. Na twarzach żony i siostry malował się ogrom smutku i rozpaczy.

O 13:00 rozbrzmiały pieśni pogrzebowe. Ukochana muzyka towarzyszyła zmarłemu w ostatniej podróży. Wokół trumny stali żołnierze, a z ambony wymieniano, jakim człowiekiem był Emilian Kamiński — patriota, zapatrzony w teatr i rodzinę, utalentowany, kochający kraj i ludzi. We mszy uczestniczyło ośmiu księży, zaś tłum żałobników nie zmieścił się w murach kaplicy.

Emilian Kamiński spocznie na Powązkach. Msza prawie dobiegła końca, gdy nagle odczytano list

Jedną z wiązanek przy trumnie pozostawili przyjaciele z Teatru Kamienica. Udało im się spełnić ostatnią wolę założyciela — mimo tragedii, placówka nie przerwała pracy, nie prowadzono żadnych zmian w repertuarze . Wieńce w hołdzie złożyli także Rafał Trzaskowski i Mateusz Morawiecki oraz Andrzej Duda.

Do samego końca czekano z wyjątkowym gestem ze strony głowy państwa. Już po Eucharystii na mównicę wszedł Tadeusz Deszkiewicz. Doradca Prezydenta Polski odczytał oficjalny list. Emilian Kamiński pośmiertnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Krzyża Komandorskiego z gwiazdą orderu „Odrodzenia Polski”.

Przemówił także minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński oraz Aldona Machowska, której jeszcze przed świętami, jakby przygotowując się na koniec, aktor wysłał prośbę , aby ta „pamiętała o Kamienicy”. Następnie na mównicy zagościł m.in. Olaf Lubaszenko i syn zmarłego, Kajetan Kamiński, menadżer założonego przez ojca teatru. Kiedy przemawiał, z oczu zebranych płynęły łzy.

Pożegnalna msza święta trwała niemal półtorej godziny. Żałobnicy ruszyli, aby odprowadzić nieodżałowanego artystę na miejsce ostatniego spoczynku w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Emilian Kamiński
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
    2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
    3. Internauci reagują na tęczowe opaski w TVP. „Żeby goście z zagranicy musieli promować normalność”

Źródło: Super Express

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

Fanka wyjawiła, co Ralph Kaminski zrobił po koncercie. Od razu opisała wszystko w sieci
Czytaj więcej >

Nowości

"Pytanie na śniadanie": incydent na wizji, widzowie nie powinni słyszeć, co gościni powiedziała Izie Krzan
Czytaj więcej >

Nowości

Radykalne zmiany u Stefana z "Chłopaków do wzięcia". Powiedział o tej jedynej kobiecie
Czytaj więcej >

Nowości

Michał Szpak nagrał, jak upiększył swoje skromne mieszkanko
Czytaj więcej >

Nowości

Superniania zwróciła się do rodziny Kubackich. Miała im do przekazania kilka słów
Czytaj więcej >

Nowości

Dawid Kubacki podał nowe wieści o zdrowiu żony. Przechodzi pojęcie, co dzieje się na jego profilu
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]