Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ceny żywności poszybowały w górę! Chleb nawet za 10 zł
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 27.09.2018 15:33

Ceny żywności poszybowały w górę! Chleb nawet za 10 zł

Ceny chleba
Fot. unsplash.com @louiogbearnaisen

Ceny chleba wzrosły w sposób dość drastyczny. Pieczywo w ciągu ostatniego miesiąca zdrożało aż o 25%. Sytuacja ta to konsekwencja suszy w naszym kraju, w wyniku której urosły ceny zbóż, co wiąże się z mniej obfitymi jego zbiorami. Czy możemy spodziewać się zmian?

Rosnące koszty produkcji, większe wynagrodzenie dla pracowników, pieniądze na prąd i paliwo, które ostatnimi czasy również zdrożało. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do wzrostu cen produktów na bazie zboża. Czy rzeczywiście doczekamy się momentu, w którym za bochenek chleba będziemy musieli zapłacić 10 zł?

Jakie będą ceny chleba?

– Wszystko wyjeżdża z Polski. Pszenica wyjechała po 800, 700, po 650 złotych. Za chwilę będziemy ją importować do Polski po 1200, 1400 złotych za tonę. To się przełoży na wzrost cen bochenka chleba. A wiadomo – jak chleb – to wszystko będzie drożało – powiedział Marcin Bustowski w serwisie tvn24.pl.

Szacujemy, że cena bochenka chleba już niebawem sięgnie 8‒10 zł. To samo będzie z drobiem, wieprzowiną i wołowiną, która zdrożeje radykalnie, o 30‒40 proc – powiedział z kolei w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Marcin Bustowski to przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Polskich. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy na początku tekstu, ceny chleba wzrastają przede wszystkim ze względu na rosnące koszty jego produkcji. Nie bez znaczenia są tutaj również większe pieniądze wydawane na paliwo na odpowiednie środki transportu, przeznaczone do pracy.

Jaka jest historia chleba?

Mało kto o tym wie, ale już w starożytnym Egipcie, za czasów Ramzesa III nasi przodkowie wypiekali 30 rodzajów chleba. To od Egipcjan uczyli się tej sztuki m.in. Żydzi czy Babilończycy. Podpatrywali ich również Fenicjanie i Rzymianie. W 500 r. p.n.e. w Atenach wypiekano już kilkadziesiąt rodzajów pieczywa. Chleb na zakwasie znany był już w starożytnym Rzymie, a jego mieszkańcy tak bardzo cenili osoby, trudniące się zawodem piekarza, że stawiali im pomniki, a nawet wypuszczali z niewoli, gdy ci się w takowej znaleźli. Profesja ta cieszyła się olbrzymim uznaniem w tamtych czasach. Chleb pieczony z użyciem ciasta przefermentowanego, który znany jest nam z dzisiejszych czasów, swój kształt zawdzięcza swojemu przodkowi, który w formie okrągłej widnieje na egipskich płaskorzeźbach z okresu starożytnego. Podłużny chleb pojawił się w Europie dopiero w XII wieku. Czarny chleb przeznaczony był dla ludzi z nizin społecznych, niewolników czy wieśniaków. Jasny, biały chleb zarezerwowany był natomiast dla szlachty. Najstarszy chleb ma 6100 lat i pochodzi z Krety.

Jakie są rodzaje chleba?

Chleb biały – wyrabiany jest z jasnej, białej, oczyszczonej mąki. Jest źródłem dużej liczby węglowodanów i przede wszystkim kalorii. Symbol bogactwa w czasach średniowiecza dziś bywa uznawany za element nie do końca zdrowej diety.

– Białe pieczywo nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, więc nie zasługuje na miano niezdrowego. Jednak nie można też powiedzieć, aby miało szczególnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ten typ pieczywa zawiera jedynie śladowe ilości witamin, minerałów i cennego błonnika pokarmowego, gdyż zawarte one są w częściach ziarna, które w procesach oczyszczania mąki zostają odrzucone. Dlatego białe pieczywo jest źródłem niemal wyłącznie pustych kalorii. Dodatkowo niska zawartość błonnika sprawia, że jego indeks glikemiczny jest wysoki, przez co powoduje gwałtowne skoki poziomu glukozy i zaspokaja głód na krótko. Tym samym nie jest ono polecane osobom dbającym o linię – powiedziała dietetyczka Aneta Łańcuchowska w rozmowie na łamach myfitness.pl.

Chleb razowy – dodawane są do niego otręby, zawiera również więcej błonnika od klasycznej wersji. Kiedyś utożsamiany z biedotą, dziś kupują je przede wszystkim ludzie świadomi ich walorów smakowych i zdrowotnych. Może być wytwarzany z mąki pszennej, żytniej, orkiszowej lub ich kombinacji. Warto wiedzieć, że dobry razowy chleb ma barwę szaro-brązową. Bardzo brązowy chleb zawiera w sobie karmel lub miód.

Ceny chleba – ZOBACZ ZDJĘCIE:

chleb

ZOBACZ TEŻ:

  1. Te znaki zodiaku najbardziej kochają… jedzenie. Jesteś wśród nich?
  2. Dzień Chłopaka 2018. Pomysły na prezent
  3. HIT sieci, kobieta pokazała wideo, na którym wyczesuje łupież

źródło: polki.pl, dziennikzachodni.pl, myfitness.pl

Powiązane
Jarosław Boberek, Natalia Kukulska, Zbigniew Zamachowski
Czyim głosem mówią te postaci z bajek? Tylko mistrzowie dopasują powyżej 5!