Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Cud na szczecińskiej porodówce. Lekarze nie dowierzali, taka ciąża to niezwykła rzadkość
Karol Osiński
Karol Osiński 08.07.2021 15:20

Cud na szczecińskiej porodówce. Lekarze nie dowierzali, taka ciąża to niezwykła rzadkość

ciąża
fot. Pirotehnik/canva.com

W szczecińskim szpitalu Zdroje doszło do prawdziwego cudu. Na świat przyszły trojaczki: Klara, Amelia i Nadia. Ich wyjątkowość wywodzi się z tego, że siostry pochodzą z ciąży jednojajowej i jednokosmówkowej. Oznacza to, że mają ten sam materiał genetyczny i grupę krwi, a także wyglądają identycznie.

Dziś, tj. 8 lipca dziewczynki wraz z rodzicami opuścili Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, gdzie spędziły aż 9 tygodni. W domu czeka na nich o 2 lata starsza siostrzyczka.

Ciąża jednojajowa i jednokosmówkowa na porodówce w Szczecinie

O potrójnym szczęściu rodzicie dziewczynek dowiedzieli się już w 8. tygodniu ciąży pani Elżbiety z Kostrzyna nad Odrą. Jedyną osobą, która w ich rodzinie miała bliźniaka, jest jeden z dziadków, a oni nie mieli pojęcia, że wszystko potoczy się dla nich w ten sposób.

Na początku był szok i duży stres. Popłakałam się. Dopiero wsparcie i pozytywne nastawienie męża pozwoliły mi odnaleźć spokój i radość z oczekiwania na przyjście na świat naszych trzech kolejnych księżniczek – mówiła pani Elżbieta w rozmowie z Twoim Radiem.

Dziewczynki o imionach: Klara, Amelia i Nadia przyszły na świat całe i zdrowe. Pierwotnie lekarze przewidywali, że rodzice powitają je w 33. lub 34. tygodniu ciąży, jednak pierwsza z dziewczynek pojawiła się na świecie już dwa dni później. Pozostałe dwie urodziły się 2 maja, w 29. tygodniu ciąży.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

O wyjątkowości tej ciąży wypowiedziała się prof. Elżbieta Ronin-Walknowska, która specjalizuje się w ciążach wielopłodowych, a z wykształcenia jest ginekologiem-położnikiem. To ona prowadziła ciążę pani Elżbiety w szpitalu Zdroje w Szczecinie.

Choć dla nas wszystkie ciąże są szczególne, to ta konkretna była rzeczywiście wyjątkowa, bo była jednokosmówkowa i trójowodniowa, pochodziła z jednej komórki jajowej. To należy do rzadkości […] Od tego zależy przebieg danej ciąży i możliwość wystąpienia różnych powikłań u płodu i matki. Dla kobiety każda ciąża wielopłodowa jest dużym wyzwaniem i niesie za sobą podwyższone ryzyko – wspominała ekspertka.

Dziś rodzice mogą cieszyć się wychowywaniem aż czwórki dzieci. W Kostrzynie nad Odrą powitała je ich starsza o dwa lata siostrzyczka. Przypomnijmy, że wczoraj swoje pierwsze dziecko na świecie przywitała także Agnieszka Włodarczyk.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: onet.pl

Tagi: ciąża