Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Bawił ludzi do łez, niestety potwierdzono jego śmierć. Aktor od lat zmagał się z ciężką chorobą
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 06.12.2020 18:37

Bawił ludzi do łez, niestety potwierdzono jego śmierć. Aktor od lat zmagał się z ciężką chorobą

Bydgoszcz
lelum.pl

Zmarł David Lander, amerykański aktor i komik najbardziej znany z sitcomowych i komediowych ról, dzięki którym rozbawiał widzów do łez. Miał 73 lata. Gwiazdor od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Tę przykrą wiadomość przekazała zagraniczna stacja CNN.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim był David Lander oraz z jakiej roli zasłynął
  • Jaka choroba doprowadziła do śmierci amerykańskiego komika
  • Czym, poza aktorstwem, zajmował się David Lander

Jak informuje stacja CNN David Lander zmarł 4 grudnia w amerykańskim szpitalu Cedars-Sinai w Los Angeles. Od wielu lat aktor chorował na stwardnienie rozsiane.

Rodzina Davida ma nadzieję, że fani będą pamiętać go za cały śmiech, do jakiego doprowadzał świat — oświadczyli jego najbliżsi, jak cytuje ich portal film.wp.pl.

David Lander nie żyje

Fani popularnego amerykańskiego komika z pewnością są niepocieszeni. Pomimo tego, że aktor już od lat nie występował na wielkim ekranie, nadal był uwielbiany przez wielu.

David Lander grał przede wszystkim w produkcjach komediowych i sitcomowych. Największą sławę i rozgłos przyniosła mu rola Squiggy’ego w serialu Laverne & Shirley, który można było zobaczyć na antenie w latach 1976–1982.

Lander podobno od najmłodszych lat wiedział, co chce w życiu robić. Gdy liczył sobie zaledwie 10 wiosen zdecydował, że zostanie aktorem. Dlatego też poszedł do szkoły aktorskiej w Nowym Jorku, a naukę kontynuował w miejscowej uczelni.

W XXI wieku mogliśmy go zobaczyć w mniejszych programach telewizyjnych, dużo rzadziej pojawiał się w filmach. Większość jego ostatnich ról była drugoplanowa.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Kim był David Lander?

David Lander był amerykańskim aktorek, komikiem, muzykiem i poszukiwaczem młodych talentów dla klubów baseballowych. Urodził się w 1947 roku w Nowym Jorku. Podczas odgrywania roli Squiggy’ego współpracował z innym komikiem Michaelem McKeanem, który wcielił się w Lenny’ego.

Zaczęła się ona podczas zajęć aktorskich na, gdzie stworzyli słynne już postacie Lenny’ego i Squiggy’ego. Później połączyli swoje siły w innym zespole komediowym. Lander i McKean pojawili się także razem w komedii Stevena Spielberga z 1979 roku 1941.

David Lander chorował na stwardnienie rozsiane. Swoją diagnozę usłyszał w 1984 roku, a informację o niej ujawnił dopiero 15 lat później. Dlatego działał również społecznie w ramach kampanii uświadamiającej na temat tej choroby. W 2002 roku ukazała się jego autobiografia napisana z Lee Montgomery.

Stwardnienie rozsiane jest postępującą chorobą układu nerwowego. Najczęściej ma ona przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń oraz remisji.

Może wywoływać szereg objawów: zaburzenia czuciowe, osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśniowe, trudności w poruszaniu się, w koordynacji ruchowej i utrzymaniu równowagi. Mogą się pojawić również utrudnienia w mowie.

W ostatnich latach życia aktor poruszał się na specjalnym skuterze inwalidzkim. Zmarł w wieku 73 lat. Niestety to niejedyna przykra wiadomość, o której ostatnio informowaliśmy. Podczas zajęć zdalnych, doszło do tragedii.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje David Lander.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródła: film.wp.pl, wikipedia.org