Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Donald Tusk przekazał smutną wiadomość. Nie żyje Andrzej Osęka
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 03.05.2021 16:01

Donald Tusk przekazał smutną wiadomość. Nie żyje Andrzej Osęka

Donald Tusk w żałobie
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 14.12.2019. Spotkanie z Donaldem Tuskiem w ramach promocji ksiazki „Szczerze”. N/z: Donald Tusk

Donald Tusk pogrążył się w głębokiej żałobie po tym, jak dowiedział się o śmierci Andrzeja Osęki. Mało kto wiedział, jak ważną rolę odegrał w dzieciństwie polityka.

Donald Tusk znany jest z zamiłowania do piłki nożnej, jednak jak się okazało, nie jest to jedyna pasja byłego premiera. Niestety w bardzo smutnych okolicznościach wyszło na jaw, że Donald Tusk od dzieciństwa jest miłośnikiem sztuki.

Polityk w swoim wpisie opisał, jak ważną rolę odegrał w jego życiu znany i ceniony krytyk sztuki Andrzej Osęka, który właśnie zmarł. Donald Tusk po tym, jak usłyszał o jego śmierci, pogrążył się w żałobie.

Donald Tusk i Andrzej Osęka

Choć Donald Tusk w swoim dzieciństwie nie miał okazji poznać Pana Andrzeja, to i tak krytyk wywarł bardzo duży wpływ na przyszłego polityka.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Wszystko za sprawą książki, której Andrzej Osęka był współautorem. Jak podkreślił polityk, znał tę pozycję dosłownie na pamięć, a mimo to zabierał ją w każdą podróż, aby móc do niej wracać w dowolnym momencie.

Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć – napisał Donald Tusk.

O śmierci Andrzeja Osęki poinformował ks. Marcin Luter, który w swojej wiadomości podkreślił, że Pan Andrzej był nie tylko krytykiem sztuki, ale też wspaniałym pisarzem, który miał niezwykły dar do opowiadania o malarstwie i rzeźbie.

Andrzej Osęka był kimś więcej niż tylko krytykiem sztuki, wspaniale pisał i opowiadał o malarstwie, rzeźbie. Pan Osęka był wielkim pisarzem „sztuki”. Wielki żal! – napisał kapłan.

Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć.

— Donald Tusk (@donaldtusk) May 2, 2021

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: se.pl