Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z aptek Champix
Dominik Szczepanik
Dominik Szczepanik 09.07.2021 14:56

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z aptek Champix

GIF
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Pfizer postanowił wycofać jeden ze swoich leków z aptek. Wadliwa seria mogła być szkodliwa dla konsumentów. Pod żadnym pozorem go nie stosuj. Chodzi o używany przez wiele osób Champix.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zajmuje się kontrolą jakości wprowadzonych na rynek preparatów. Właśnie poinformowano, że należy wycofać jedną serią popularnego leku, którego producentem jest koncern Pfizer.

Lek Champix – składniki i właściwości

Champix to popularny lek, który ma pomagać rzucającym palenie i niwelować głód nikotynowy. Receptura specyfiku oparta jest o składnik czynny – werniklinę. Lek, ze względu na swoje działanie, dostępny był wyłącznie na receptę.

Jeśli napotkamy lek, na którego pudełku zauważymy takie dane: Moc 0,5 mg; 1 mg; Podmiot odpowiedzialny: Pfizer Europe MA EEIG; Wielkość opakowania: 25 tabl. w blistrze; Numer serii: 00019978; Termin ważności: 31.12.2021 r.; należy go bezzwłocznie wyrzucić. Nie nadaje się do stosowania.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Wycofany lek Champix

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku ze sprzedaży ze względu na odpowiednio wcześniej wykrytą wadę jakościową. Do GIS-u wpłynęło pismo, w którym producent dobrowolnie prosi o zaprzestanie dystrybucji wspomnianej serii leku.

Przyczyną było wykrycie N-nitrozo-warenikliny luzem w omawianym produkcie, a poziom zanieczyszczenia przekraczał dopuszczalne normy. Podane do wiadomości GIS-u argumenty były wystarczające, by zadecydowano o wycofaniu leku Champix z obiegu na terenie Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Rozenek zażartowała z imienia syna Włodarczyk. Na odpowiedź nie musiała długo czekać: „Wredne”
  2. Policja zatrzymała męża Martyny Wojciechowskiej. Przyznał się do błędu
  3. Karolina Szostak pokazała jak teraz wygląda. Wspaniałe zdjęcie trafiło do sieci

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Tagi: Champix lek