Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Groźna choroba zakaźna dotarła do Polski! Rośnie liczba zachorowań
Martyna Cikacz
Martyna Cikacz 28.03.2018 17:42

Groźna choroba zakaźna dotarła do Polski! Rośnie liczba zachorowań

groźna choroba zakaźna
pixabay.com

Jedna z najgroźniejszych chorób nadciąga do Polski. Zarazić możemy się drogą kropelkową, przez co choroba łatwo rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Co roku na skutek choroby umiera milion ludzi, a zakażenie dotyka ponad 40 milionów dorosłych i dzieci. Najbardziej narażone są dzieci przed 15 rokiem życia, jednak każda osoba, która nie przechodziła w swoim życiu tej choroby i nie była szczepiona, może być podatna na zakażenie. Najgorsze, że wirus zaczyna rozlewać się po całej Europie.

Niebezpieczną chorobą, o której mowa, jest odra. Zazwyczaj uważana jest przez społeczeństwo za niegroźnego wirusa dotykającego dzieci, jednak jest on na tyle niebezpieczny, że potrafi zabić. Jednym z najbardziej zagrożonych krajów na atak choroby jest także Polska. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia na Białorusi, w Wołkowysku jest skupisko choroby. Ze względu na to, że miasto znajduje się przy polskiej granicy, jesteśmy bardzo narażeni na jej przeniesienie do naszego kraju. Warto zaznaczyć, że aż 80% osób chorych nie było zaszczepionych na odrę.

Groźna choroba zakaźna zaczyna rozprzestrzeniać się w Polsce

Kilka dni temu media podawały przerażające statystki dotyczące zarażeń wirusem w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia dwa lata temu liczba odnotowanych przypadków była naprawdę niska i wynosiła zaledwie 5273 chorych. W 2017 roku zwiększyła się aż o 300% i wynosiła 21 315 zarażonych wirusem.

W porównaniu z takimi krajami jak Włochy, czy Rumunia, Polska była bezpiecznym miejscem pod względem liczby zachorowań, niestety w tym roku może się to zmienić. Główną przyczyną jest zagrożenie ze strony Białorusi gdzie w przeciągu 10 dni liczba zachorowań wzrosła aż trzykrotnie!

Według podawanych informacji przez białoruskie Ministerstwo Zdrowia powinniśmy wziąć pod uwagę szczepienia, ponieważ najbardziej podatne na wirusa są osoby, które go nie miały. Odra oprócz nieprzyjemnego przebiegu choroby charakteryzuje się bardzo groźnymi dla naszego zdrowia powikłaniami tj.: zapalenie krtani, płuc, tchawicy, ucha, a w najgorszym przypadku mięśnia sercowego i mózgu.

Popularnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach jest rezygnacja matek ze szczepienia swoich pociech, co specjaliści uznają za główną przyczynę rozprzestrzeniania się choroby.

Każdy kolejny przypadek odry to przypomnienie, że niezaszczepione dzieci i dorośli są zagrożeni. Choroba będzie się rozprzestrzeniać po Europie dopóty, dopóki każdy kraj nie osiągnie odpowiedniego poziomu immunizacji – powiedziała dr Zsuzsanna Jakab, która pełni funkcję przewodniczącej europejskiego regionu WHO.

Coraz bardziej zatrważająca jest sytuacja Polski, w której ilość odnotowanych przypadków zachorowań na odrę ciągle wzrasta, a rodzice dzieci coraz częściej odmawiają podawania szczepionki. Myślicie, że dzieci powinny być szczepione i faktycznie szczepienia są w stanie zmniejszyć ilość chorych na odrę?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Popek CAŁUJE LittleMonster96. „Lubię ją, brakuje jej tylko WYUZDANIA”
  2. Lubisz kebaby? Zobacz jak się je produkuje… TO OBRZYDLIWE
  3. Rodzina wzgardziła ostatnią wolą Zbigniewa Wodeckiego. Twierdzą, że wiedzą lepiej

Źródło: lolmania.pl