Rozrywka.Lelum.pl

pixabay.com/ Studioklick

Nagashibay Zhusupov był likwidatorem w Czarnobylu. Po obejrzeniu serialu HBO popełnił samobjóstwo

19 Lipca 2019

Autor tekstu:

Adrianna Elbe

HBO

HBO

Nagashibay Zhusupov został zesłany do miejsca zdarzenia przez sowiecki rząd. Sprawujący funkcję likwidatora miał pomóc w usunięciu skutków katastrofy. Choć wszystko wydarzyło się prawie cztery dekady temu, demony przeszłości nie pozwalały o sobie zapomnieć. Mężczyzna popełnił samobójstwo po obejrzeniu emitowanego przez HBO serialu…

Awaria elektrowni jądrowej

26 kwietnia 1986 roku, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do eksplozji w elektrowni jądrowej. Chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się na terenie Białorusi, Rosji i Ukrainy, jednak skutki tragedii odczuwalne były w całej Europie, w tym Polsce.

HBO Czarnobyl: serial bił rekordy oglądalności

Największy na świecie wypadek jądrowy stał się inspiracją dla reżysera, Johana Rencka i scenarzysty, Craiga Mazina. Twórcy serialu chcieli przybliżyć tragiczne wydarzenie z lat 80. jak najszerszej publiczności. Zekranizowana lekcja historii została doceniona na całym świecie. Serial otrzymał aż 16 nominacji, w tym tę za najlepszy serial limitowany i najlepszy scenariusz. Niestety, Czarnobyl rozdrapał również rany, o których uczestnicy tragicznego zdarzenia woleliby zapomnieć…

Samobójstwo Nagashibay’a Zhuspova

Jedną z osób bezpośrednio zaangażowanych w usuwanie skutków tragedii był Nagashibay Zhuspov. Mężczyzna pracował jako likwidator Czarnobyla, poświęcając pracy swoje życie prywatne i zdrowie. Pomimo bezgranicznego oddania powierzonym mu zadaniom, mężczyzna nie został doceniony przez rząd.

Większość weteranów z Czarnobyla otrzymała bardzo wysokie wynagrodzenie i możliwość zamieszkania w luksusowych apartamentach. Zhuspov pozostał z niczym. Zmagający się również z chorobą popromienną cierpiał na zawroty głowy i nagłe omdlenia.

Córka 61-letniego mężczyzny wyznała, że serial HBO Czarnobyl, a zarazem sięgnięcie pamięcią do bolesnych wydarzeń, było dla niego bardzo trudnym doświadczeniem. Likwidator rzucił się z dachu pięciopiętrowego budynku, ginąc na miejscu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

HBO Czarnobyl

Nagashibay Zhusupov pełnił w Czarnobylu funkcję likwidatora. Do jego zadań należało usuwanie skutków katastrofy na miejscu zdarzenia.

HBO Czarnobyl

Po obejrzeniu serialu mężczyzna popełnił samobójstwo, skacząc z dachu pięciopiętrowego budynku w Kazachstanie.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło: hbo.pl, popularne.pl

Tagi:

Czarnobylczarnobyl hbodokument

Podobne artykuły

Programy

Pogodynka w "Pytaniu na śniadanie" chyba się nie wyspała. Nagle wybiegła z kadru. "Ja uciekam"
Czytaj więcej >

Programy

Takiego występu w "The Voice Kids" jeszcze nie było. Jurorzy poderwali się z foteli, słysząc głos uczestnika
Czytaj więcej >

Programy

Widzowie w emocjach mocno podsumowali 6. edycję "The Voice Kids". "Współczuję jurorom"
Czytaj więcej >

Programy

"The Voice Kids": dwa potężne talenty w drużynie Kwiatkowskiego, na wizji zrobili coś wielkiego
Czytaj więcej >

Programy

Agustin Egurrola najpierw nadał córce niespotykane imię. Teraz w "PnŚ" pochwalił się synem
Czytaj więcej >

Programy

"Milionerzy": pani Ania oszołomiła Urbańskiego, imponujące co zrobiła
Czytaj więcej >
Adrianna Elbe

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]