Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak się ubrać do ginekologa w ciąży?
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 16.10.2018 14:05

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży?

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży
Fot. unsplash.com @rawpixel

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”209″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży? Warto postawić na wygodę. Jak ubierać się podczas tego wyjątkowego dla kobiety okresu? Zdradzimy wam, co powinno znaleźć się w waszej szafie. Nie tylko podczas wizyt u ginekologa.

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży? Warto znać odpowiedź na to pytanie, bo regularne wizyty u tego lekarza to w ciąży rzecz niezbędna. Dobieranie stroju na wizytę u specjalisty nie powinno zatem stanowić dla kobiet dodatkowego źródła stresu. Na jakie elementy garderoby postawić, aby skutecznie go wyeliminować?

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży?

Jak już wcześniej pisaliśmy, należy postawić na wygodę. Unikajmy zatem ciuszków, których zdejmowanie sprawia nam duże trudności. Mamy tu na myśli swetry z 10 guzikami czy też misternie wiązane bluzki. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce między 6. a 8. tygodniem ciąży. Później musimy pojawiać się na rutynowych kontrolach, a końcówka ciąży to już niemal cotygodniowe wizyty u specjalisty.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, zostaną nam zadane następujące pytania. Lekarz zapyta m.in. o to, jakie choroby przebyłaś, zanim zaszłaś w ciąże, czy masz za sobą jakieś operacje i czy obecnie na coś chorujesz. To oczywiście nie wszystko. Warto przygotować się na dociekania lekarza na temat zażywanych przez ciebie leków oraz terminu ostatniej miesiączki. Będzie chciał również wiedzieć o przebytych chorobach w twojej rodzinie. To zupełnie normalne.

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży? Zgodnie ze swoją intuicją, bo ważniejsze od tego, co mamy na sobie, jest w tym momencie to, czy potrafimy dobrze opisać lekarzowi nasze samopoczucie.

Jak wygląda wizyta u ginekologa w ciąży?

Poza opisanymi wyżej pytaniami możemy spodziewać się następujących czynności: przede wszystkim lekarz potwierdzi lub zaprzeczy temu, czy jesteśmy w przysłowiowym stanie błogosławiony. Chociaż testy ciążowe są mocno wiarygodne, to zdarza się, że potrafią one podać błędny wynik. To lekarz ostatecznie rozstrzygnie tę kwestię. Jeżeli do lekarza udamy się na samym początku ciąży, wówczas możemy spodziewać się tego, że zleci on badanie krwi, którego celem będzie wykrycie w niej hormonu hCG. Ginekolog wykonuje także badania, takie jak sprawdzanie stanu rozpulchnienia pochwy oraz szyjki macicy. To pierwsze widoczne jest już od 4. tygodnia ciąży, to drugie od 6. Jeżeli mamy do dyspozycji aparat USG, wówczas za jego pomocą możemy ujrzeć pęcherzyk ciążowy, ale przeprowadzanie tego typu badania ma sens dopiero po 4. tygodniu od zapłodnienia.

Gdy ginekolog potwierdzi ciąży, często od razu podaje on przybliżony termin porodu. Termin ten wpisywany jest do karty ciąży. Bardzo ważne jest, aby pamiętać datę ostatniej miesiączki, ponieważ właśnie od tego dnia odlicza się 9 miesięcy. Lekarz zważy cię, a także zmierzy ciśnienie krwi. Te rutynowe czynności nie powinny w żadnym stopniu budzić w tobie niepokoju. Zleci on także szereg badań, które powinno przeprowadzić się przed 10. tygodniem ciąży, zaliczyć do nich możemy badanie moczu, krwi czy cytologię.

Dlaczego należy zażywać kwas foliowy w ciąży? To bardzo ważne!

W rozmowie z miesięcznikiem Zdrowie, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta przyznała:

– (…) Kobiety, które nie chcą robić kariery zawodowej, dość szybko decydują się na urodzenie dziecka. Często jednak zdarza się tak, że matkami zostają kobiety w wieku 40+. Bez względu na wiek wszystkie kobiety powinny wiedzieć, że przed ciążą powinny zażywać kwas foliowy, aby uchronić dziecko przed wadami wrodzonymi. Ale tego nie robią. Zresztą co tu mówić o suplementacji kwasu foliowego, skoro 3/4 ciąż w Polsce nie jest planowanych – powiedziała Skrzypulec-Plinta,

Jeśli chodzi o to, jak się ubrać do ginekologa w ciąży – powtórzmy po raz trzeci, przede wszystkim wygodnie. Czy szykownie jednocześnie? To już zależy od was. Przede wszystkim skupmy się na tym, aby przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki i dobrze się zrelaksować przed wizytą. To jest najważniejsze.

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży? – ZOBACZ ZDJĘCIE:

via GIPHY

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ból podczas stosunku po ciąży. Przyczyna i leczenie
  2. Joanna Kulig jest w CIĄŻY! Gwiazda spodziewa się pierwszego dziecka
  3. Pierwsze objawy ciąży. Obalamy mity!

źródła: poradnikzdrowie.pl, mjakmama24.pl

Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego