Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Jakiej muzyki słuchają Polacy? Wiemy! Będziecie zdziwieni
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 16.08.2018 13:24

Jakiej muzyki słuchają Polacy? Wiemy! Będziecie zdziwieni

jakiej muzyki słuchają polacy
Fot.pixabay.com @thecaleidoscope

Jakiej muzyki słuchają Polacy? CBOS przeprowadził bardzo ciekawe badania dotyczące preferencji muzycznych mieszkańców Polski. Jeśli jesteście ciekawi wyników, zapraszamy do czytania. Możecie być zaskoczeni.

Podobno o gustach się nie dyskutuje. My jednak zaryzykujemy i z chęcią przyjrzymy się gustom muzycznym Polaków.

Jakiej muzyki słuchają Polacy?

CBOS, czyli Centrum Badań Opinii Publicznej, postanowiło dowiedzieć się jakiej muzyki słuchają Polacy. Jako metodę badawczą wybrano wywiady na żywo, przez co badanie zyskuje na autentyczności i dokładności.

Jak się okazuje, Polacy uwielbiają disco polo — za tym gatunkiem opowiedziało się aż 63% ankietowanych. Dlaczego aż tyle osób wybrało disco polo? Według 39% badanych uważa ten typ muzyki za przyjemną, wpadającą w uchu i niewymagającą. Nieco mniej, bo 29% stwierdziło, że disco polo jest muzyką skoczną. Pozostając w temacie tańca i zabawy, ponad 20% osób uwielbia tańczyć przy disco polo. Tylko 14% osób, które wybrały ten typ muzyki motywuje swój wybór tym, iż disco polo jest muzyką wesołą i optymistyczną.

Badania CBOS wykazały również ciekawe zależności między tym jakiej muzyki słuchają Polacy najczęściej, (a więc disco polo), a ich miejscem zamieszkania i wykształceniem. Otóż aż 80% wielbicieli disco polo mieszka na obszarach wiejskich. Bardzo mały ich procent ma wykształcenie wyższe — największa liczba słuchaczy disco polo ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe.

Czy więc możemy stwierdzić, że im wyższe wykształcenie i większe miasto, tym mniej zwolenników disco polo? Może to być po części uwarunkowane tak oczywistym czynnikiem, jak wiejski folklor. Wiadomym jest, iż muzyka wiejska, folklorystyczna jest zawsze skoczna, wpadająca w ucho, a słowa przyśpiewek czy piosenek zbudowane są z prostych rymów i skojarzeń. Czy disco polo jest w pewien sposób unowocześnionym folklorem? Można dywagować. Badanie CBOS wykazała coś również bardzo ciekawego — otóż wielbiciele disco polo to osoby, które najczęściej przyznają się do dumy z bycia Polakiem.

A według was jakiej muzyki słuchają Polacy najczęściej? A wy co myślicie o wyniku tych badań? Lubicie disco polo?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wiemy, jakie plany wobec Liama ma Marina i Szczęsny. To zdjęcie mówi wszystko
  2. Katarzyna Skrzynecka pochwaliła się seksownym mężem. Mamy ZDJĘCIA
  3. Co kształt palca mówi o tobie? Musisz to wiedzieć

źródło: terazmuzyka.pl