Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > To już pewne. Zacznie się jutro, dokładnie o godzinie 18. Ludzie są już wściekli
Karol Osiński
Karol Osiński 09.08.2021 17:58

To już pewne. Zacznie się jutro, dokładnie o godzinie 18. Ludzie są już wściekli

protesty
fot. Gabriella Clare Marino/unsplash.com

Dziś, tj. 9 sierpnia 2021 roku mija dokładnie 20 lat od momentu rozpoczęcia nadawania najpopularniejszej stacji informacyjnej w Polsce, czyli TVN24. Niestety od półtora roku nadawcy mają problem z przedłużeniem koncesji, która wygasa 26 września, a rząd PiS robi wszystko, by to uniemożliwić. Już jutro, 10 sierpnia o godzinie 18:00 rozpoczną się protesty w tej sprawie. W akcję włączyło się aż 70 polskich miast.

11 sierpnia w Sejmie ma odbyć się debata o tzw. lex TVN, która w praktyce oznaczałaby pierwszy atak rządu na wolne media w kraju. Sprawa zaniepokoiła już Członków Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którzy wydali stosowne oświadczenie.

Protesty w obronie wolnych mediów

Przypomnijmy, że pierwsze wydanie serwisu informacyjnego TVN24 poprowadziły Anita Werner oraz Beata Borocka. Z okazji 20. rocznicy nadawania pierwsza z wymienionych została zaproszona do poprowadzenia jubileuszowego programu.

Mimo świętowania okrągłej rocznicy w sercach pracowników stacji nie ma spokoju. Na początku lipca br. poseł Marek Suski zgłosił projekt ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej (a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie) kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce.

11 sierpnia ma się obyć specjalna debata w tej sprawie. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, będzie to oznaczać, że spółka Discovery będzie zmuszona sprzedać swoje udziały, co zdaniem medioznawców zostanie wykupione przez spółki skarbu państwa. Będzie to oznaczać, że rząd PiS wykonał pierwszy krok ku zwalczaniu wolnych mediów w kraju.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

W związku z tym już jutro tj. 10 sierpnia w całej Polsce mają rozpocząć się protesty w obronie wolnych mediów. Ich organizatorami zostanie Komitet Obrony Demokracji. Pierwszy rozpocznie się godzinie 18:00 w Warszawie pod Sejmem.

To jest ogólnopolski protest, w którym walczymy o Wolne Media, to jest walka o wolność słowa, to jest bastion wokół art.54 Konstytucji RP. Stoimy przy nim. Obywatele dziennikarze, obywatele nauczyciele, obywatele adwokaci, obywatele sędziowie, obywatele prokuratorzy oraz obywatele z różnych organizacji społecznych i ci niezorganizowani obywatele również — po prostu Obywatele — Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej — stają wspólnie ramię w ramię, by trwać na barykadzie wolnych mediów. Bo Wolne Media to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie to Wolna Polska — powiedział w rozmowie z Wirtualnymi Mediami szef KOD, Jakub Karyś.

Następnie manifestacje rozpoczną się m.in. w: Zielonej Górze, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Zamościu czy Częstochowie.

Zobacz zdjęcie:

#WolneMedia #WolniLudzie 10.08.2021

????Interaktywna mapa protestów i materiały do pobrania: https://t.co/fJT0k0hGjh

????Lista miast:
BIAŁA PODLASKA
BIAŁYSTOK https://t.co/dQ9hYZra8V
BOCHNIA
BOLESŁAWIEC https://t.co/7eNKuwlI7o
BRODNICA Duży Rynek

????????‼️c.d. w komentarzach!‼️ pic.twitter.com/Q4yKsOYztn

— KOD (@Kom_Obr_Dem) August 7, 2021

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Nie mieści się w głowie, co Jakimowicz wyprawiał na antenie

Źródło: kultura.gazeta.pl

Tagi: protesty