Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Kolęda 2020. Zapadła nieodwołalna decyzja, episkopat przekazał, czy nasze rodziny powinny szykować się na wizyty duszpasterskie
Karol Osiński
Karol Osiński 30.11.2020 16:15

Kolęda 2020. Zapadła nieodwołalna decyzja, episkopat przekazał, czy nasze rodziny powinny szykować się na wizyty duszpasterskie

Ksiądz
fot. Diabetes, Stół przygotowany na wizytę duszpasterską (kolędę), wikipedia.org, domena publiczna, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kol%C4%99da_(wizyta_duszpasterska)#/media/Plik:Stol_koleda.JPG

Kolęda w 2020 roku będzie wyglądać inaczej niż każda dotychczasowa. Ta informacja nie może być zaskoczeniem dla wielu ludzi, zważywszy na sytuację pandemiczną, z którą zmaga się nie tylko Polska, ale także cały świat. Episkopat Polski przekazał oficjalne i nieodwołalne informacje dotyczące tegorocznych wizyt duszpasterskich w naszych domach. Podali 3 możliwe warianty, ostateczna ich forma będzie jednak zależna od decyzji biskupa danej diecezji.

Rzecznik episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak podał bardzo ważne informacje w sprawie wizyt księży w polskich domach. Dodał także, by uważnie śledzić przekazywane na bieżąco komunikaty w tej sprawie. Pewne jest jednak, że kolęda w tym roku będzie inna.

Kolęda 2020

Na oficjalnej stronie episkopatu Polski pojawiły się informacje dotyczące tegorocznej kolędy. Jeszcze jakiś czas temu podawano nowe wytyczne dotyczące wizyt księży w naszych domach. Teraz rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak powiedział, jak będą wyglądać wizyty duszpasterskie w 2020 roku, i czy w ogóle do nich dojdzie.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – informuje ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik episkopatu Polski przekazał także informację, że o tym, jak będzie przeprowadzana kolęda, decyduje biskup.

O tym, jak będzie przeprowadzona tegoroczna kolęda, decyduje biskup, a jego decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jednak to nie wszystko. Okazuje się, że niektóre wizyty zostaną całkowicie odwołane, inne przełożone, a w jeszcze innych przypadkach odbędzie się zastępstwo.

W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze święte dla parafian w kościele – informuje rzecznik.

Teksty wybrane dla Ciebie

Kto decyduje o dyspensach?

O dyspensach decydują biskupi.

Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – czytamy.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak zachęcił także do śledzenia na bieżąco komunikatów wydawanych przez episkopat, a także parafie.

Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – zaznacza ks. Leszek Gęsiak.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi obostrzeniami do 27 grudnia, podczas Świąt Bożego Narodzenia będzie obowiązywać limit osób na spotkaniach rodzinnych. Według oficjalnych informacji na wigilię będzie można zaprosić pod swój dach jedynie pięć osób.

Warto dodać, że 24 grudnia nie będą obowiązywały jedynie niektóre ograniczenia handlowe. Decyzja o ograniczeniu liczby uczestników w wigilię nie jest w smak wielu osobom. Do świąt pozostał niecały miesiąc, ale w dalszym ciągu wychodzą nowe komunikaty w tej sprawie.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: tvn24.pl