Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Kolor ubrania ma znaczenie! Żółte spowoduje, że więcej zarobimy, a szary postarzy
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 20.09.2018 12:42

Kolor ubrania ma znaczenie! Żółte spowoduje, że więcej zarobimy, a szary postarzy

kolor ubrania
Fot. unsplash.com

Kolor ubrania może mieć wpływ na to, jak inni nas postrzegają. Wg ekspertów żadna epoka nie była tak bezbarwna, jak ta, w której żyjemy obecnie. Ornamenty zastąpił minimalizm. Jaki ma to na nas wpływ? Jakie barwy powinniśmy nosić, aby tchnąć w siebie życie?

W ciągu ostatnich 70 lat odeszliśmy od ornamentów i kolorów na rzecz prostych linii, minimalizmu i bezbarwność – powiedziała Dagny Thurmann-Moe, norweska ekspertka ds. kolorów, autorka książki Kolorowa rewolucja.

Co oznacza kolor ubrania?

Żółty – naukowcy orzekli, że barwa ta sprawia, że jesteśmy bystrzejsi i pogodniejsi. To powoduje, że w oczach pracodawcy mamy szansę na awans. Warto nadmienić, że jest jednocześnie on najczęściej wymieniany, jako najmniej lubiany kolor.

Szary – sprawia, że czujemy się starsi, niż jesteśmy w rzeczywistości. Czujemy się w nim również mniej pewni siebie.

– Trudno jest uzyskać w pełni obiektywne wyniki badań na temat tego, jak kolory na nas działają, jednak wśród naukowców panuje zgoda, że szary wiąże się z depresją – przekonują Kine Angelo, architektka, która zajmuje się badaniem wpływu kolorów na ludzi.

Ciekawy był eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Albrechta i Ludwika w miejscowości Fryburg, który polegał na porównaniu osób zdrowych i chorób na depresję pod kątem widzenia przez nich obrazów, których kontrast się zmieniał. Brano pod uwagę aktywność nerwów wzrokowych, które odpowiadają za dostarczanie obrazu do naszego mózgu. Co z tego wynikło? Okazało się, że osoby z depresją wykazały się dużo słabszą reakcją na zmieniające się kontrasty od osób zdrowych. Powiedzenie, że osoby z obniżonym nastrojem widzą świat w szarych barwach, można traktować zatem dosłownie.

Co oznacza kolor ubrania? – cd.

Czerwony – dodaje siły i kompetencji. Kobiety ubrane w czerwone ubrania wydają się przebojowe i pewne siebie. To również kolor pożądania i seksu.

Ciało, policzki i szyja kobiety zazwyczaj czerwienią się w czasie owulacji i pod wpływem seksualnego podniecenia. Prawdopodobnie kobiety podświadomie wzmacniają ten efekt, nakładając czerwoną sukienkę i malując usta czerwoną szminką – napisał w swoim artykule prof. Andrew Elliot (Uniwersytet Rochester), ceniony badacz wpływu kolorów na psychikę.

Czarny – dodaje powagi i autorytetu. Sprawia, że ludzie nabierają do nas respektu, ale i dystansu. Kojarzony jest z profesjonalizmem, ale i chęcią dominacji.

Brązowy – kolor przyjaźni i serdeczności. Niedługo może zastąpić czerń i stać się najbardziej uniwersalną barwą.

Fioletowy – kojarzony jest z kreatywnością. Powinny postawić na niego osoby o dużej ilości zainteresowań, otwarte na nowe pomysły i rozwiązania. To barwa dla nich.

Różowy – barwa ta może symbolizować lekkie podejście do życia. Kolor ten obniża również poziom agresji. W jednym z więzień w latach 70. XX wieku przeprowadzono ciekawy eksperyment. Cele osadzonych pomalowano właśnie na różowo. Efekt? Mniejsza liczba zachowań agresywnych i spadek napięcia.

Dlaczego warto nosić kolorowe ubrania?

Zbyt jednolite otoczenie męczy oko i może, w zależności od okoliczności, wywołać przestymulowanie albo niedostymulowanie, które z kolei mogą spowodować bóle głowy i zmęczenie – napisał w swojej książce COLOR, Environment and Human Response Frank H. Mahnke.

Wiemy już, że warto postawić na kolorowe ubrania

– Jeśli szukamy stanowiska i chcemy podkreślić swoją siłę, pewność i odpowiedzialność, najlepszy będzie granat z czernią. Jeżeli staramy się o pracę, w której ceni się dyspozycyjność, dobrze jest włożyć coś brązowego (to komunikat: będę spędzać dużo czasu w pracy). Gdy pracodawcy chodzi o kreatywność, możemy sobie pozwolić na więcej fantazji w ubiorze. Dotyczy to nie tylko kolorów. Przykładowo, szal na ramionach mówi: jestem kimś wyjątkowym, a okulary we włosach: doceńcie moje wartości intelektualne. Wszystko zależy od okoliczności. A na pierwszej randce każda kobieta powinna wyglądać efektownie – mówi psycholog Dariusz Tarczyński.

Lubicie kolorowe ubrania? A może stawiacie na stonowane barwy? Jaki jest wasz ulubiony kolor? Piszcie.

Kolor ubrania – ZOBACZ ZDJĘCIE:

Kolory

ZOBACZ TEŻ:

  1. Cała prawda o małżeństwie? Te rysunki są genialne!
  2. Justin Bieber i Hailey WZIĘLI ŚLUB. Informację potwierdził Alec Baldwin
  3. Wizyta u wróżki. O co najczęściej pytamy?

źródło: focus.pl, newsweek.pl, poradnikzrowie.pl