Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Krystyna Janda poinformowała o kolejnej tragedii. Nikt nie spodziewał się podobnego ciosu, nie żyje wspaniały Polak
Adrianna Boryń
Adrianna Boryń 19.12.2020 22:27

Krystyna Janda poinformowała o kolejnej tragedii. Nikt nie spodziewał się podobnego ciosu, nie żyje wspaniały Polak

Krystyna Janda
fot. eastnews.pl/JAN BIELECKI

Krystyna Janda nie będzie mogła miło wspominać końcówki 2020 roku. Kilka dni temu pożegnała swojego wiernego przyjaciela Piotra Machalicę, a w czwartek, 17 grudnia podała informację o śmierci następnego. Mowa tu o 95-letnim reżyserze Jerzym Karwowskim, który przez wiele lat towarzyszył Krystynie Jandzie przy tworzeniu ich wspólnej fundacji. Aktorka pożegnała swojego wiernego przyjaciela poprzez wpis w mediach społecznościowych.

Krystyna Janda przeżywa wyjątkowo ciężki okres w roku. Nie dość, że pandemia koronawirusa spowodowała konieczność naniesienia kolejnych restrykcji przez rząd, to w odstępie kilku dni aktorce przyszło pożegnać dwóch wiernych przyjaciół. 16 grudnia zmarł Jerzy Karwowski.

Krystyna Janda pożegnała przyjaciela

To prawdziwe apogeum. Krystyna Janda przeżywa naprawdę ciężki okres w roku. Tuż po śmierci Piotra Machalicy, który przez wiele lat był jej wiernym przyjacielem i zasłużonym aktorem przyszło jej pożegnać następnego. W mediach społecznościowych poinformowała, że zmarł 95-letni Jerzy Karwowski, reżyser i współtwórca ich wspólnej fundacji.

Aktorka postanowiła napisać bardzo poruszający i emocjonalny wpis na Facebooku, w którym pożegnała swojego wieloletniego przyjaciela i kompana. Jerzy Karwowski, był dla niej wyjątkowo bliskim i oddanym przyjacielem, co podkreśliła w przekazywanych słowach.

Umarł Jerzy Maria Karwowski, (pierwszy z lewej), nasz wielki Przyjaciel, członek zarządu naszej fundacji, ktoś ważny i najbliższy. Na tym zdjęciu świętujemy u Jurka w mieszkaniu powstanie Och- Teatru. Stoją od prawej Ernest Jędrzejewski, Małgosia Markiewicz, Janusz Jaworski, siedzimy ja i Maria Seweryn i szczęśliwy, uśmiechnięty Jurek. Cześć Jego pamięci – napisała Krystyna Janda.

Nie da się opisać słowami, przez jak ciężki okres przechodzi aktorka. Utrata dwójki przyjaciół na przestrzeni kilku dni, w dobie panowania pandemii koronawirusa, to coś naprawdę okropnego. Mamy nadzieję, jednak, że szybko dojdzie do siebie i będzie przekazywać same pozytywne wiadomości.

Kim był Jerzy Karwowski?

Jerzy Karwowski był wieloletnim reżyserem i współtwórcą fundacji Krystyny Jandy. Urodził się 11 stycznia 1925 roku w Sandomierzu. Przez wiele lat współpracował z teatrem i kinem. Jego kariera zawodowa na dobre rozbłysnęła w latach 50. XX wieku.

W okresie między latami 1952, a 1955 pracował, jako asystent reżysera w Operze Gdańskiej, a w latach 1955-1959 występował, a także pełnił funkcję kierownika administracyjnego teatru Bim-Bom w Gdańsku.

Jego ścieżka zawodowa zaprowadziła go do kina, gdzie w 1960 roku asystował Marianowi Ussorowskiemu podczas nagrywania dokumentu pt. Szkoła morska. Następnie pełnił funkcję reżysera w trakcie realizacji pierwszych ośmiu odcinków kultowego serialu Czterej pancerni i pies.

Podczas swojej kariery współpracował także z Andrzejem Wajdą przy filmie Niewinni czarodzieje. Od 2004 roku współtworzył z Krystyną Jandą, która w tym roku obchodziła 67. urodziny jej fundację na rzecz kultury, w której był członkiem rady.

Zobacz zdjęcie:

Zmarł reżyser Jerzy Karwowski. Miał 95 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: