Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Ksiądz powiedział, jakiej kwoty oczekuje w kopercie po kolędzie. Wiernych kompletnie zatkało
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 29.12.2020 14:56

Ksiądz powiedział, jakiej kwoty oczekuje w kopercie po kolędzie. Wiernych kompletnie zatkało

ksiądz
fot. Marek BAZAK/East News

Okres po Bożym Narodzeniu to czas na wizyty duszpasterskie. I jak zawsze co roku pojawia się to samo pytanie — ile włożyć w kopertę dla księdza po kolędzie? Z pomocą przyszli sami duchowni, którzy podali konkretne kwoty. Niektóre z nich mogą nas zadziwić swoim nominałem. Zdarzyło wam się tyle dać? Wiadomo, że w tym roku wiele diecezji zrezygnowało z wizyt duszpasterskich, ale wciąż można wspomóc Kościół, m.in. robiąc przelew.

Ksiądz chodzący po kolędzie to dla wielu katolików bardzo ważny zwyczaj. Możliwość rozmowy z ich duchownym opiekunem wpływa na nich często uspokajająco. Przyjęło się również dawać duchownym pewną ofiarę na kościół. Jednak nigdy nie mówiono, ile to ma być.

Kolęda 2021. Ile włożyć do koperty? Ksiądz odpowiedział

Z badań przeprowadzonych dla portalu money.pl wynika, że nawet co 15. parafia mówi, że przez epidemię koronawirusa potrzebuje większego wsparcia finansowego. Jednym z głównych źródeł zysku są z pewnością datki od wiernych.

Zazwyczaj mówi się o ofierze „co łaska”. Portal money.pl postanowił zapytać wprost: ile włożyć do koperty? Ksiądz podał konkretną sumę, czym wprawił w osłupienie niejednego.

— My nie wyciągamy ręki po pieniądze. Czas zmądrzećodpowiedział jeden z pracowników parafii.

Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej — to nie ma znaczenia — dodał inny z księży.

Pomimo tego, że księża mówią o wsparciu finansowym dość otwarcie, rzadko kiedy padają konkretne kwoty. Tym bardziej taka deklaracja może zaskakiwać.

Kolęda 2021. Ksiądz przyjdzie do mieszkania?

Jak ktoś bardzo zapragnie kolędy tradycyjnej, to na specjalne zaproszenie ksiądz na pewno przyjdzie — mówi pracownik jednej z toruńskich parafii dla portalu.

Kolęda 2021 będzie wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Niektóre parafie postanowiły całkowicie zrezygnować z wizyt w domach wiernych i w zamian za to organizują np. dodatkowe msze dla mieszkańców konkretnych budynków.

W innych miejscach duchowni zapraszają ludzi do kościoła na zaplanowane spotkania, aby móc porozmawiać na osobności. To wszystko ma zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Ksiądz już przeszedł COVID-19, ale kolęda ograniczy się do nabożeństwa w kościele — mówi dla money.pl pracownik jednej z warszawskich parafii. I dodał, że zapraszają wiernych tylko w maseczkach.

Ksiądz proboszcz konsultował się z kolegami z innych parafii i chyba będziemy organizować kolędy hybrydowe. Część na specjalnych mszach, cześć w przypadku zaproszenia — mówi pracownik parafii z Bydgoszczy. Dodał, że na mszy zastępującej tradycyjną kolędę, ksiądz będzie miał ze sobą różne upominki i gadżety.

Macie zamiar zaprosić do siebie księdza, czy obawiacie się zakażenia? Jak wygląda kolęda 2021 w waszych parafiach?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: money.pl