Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Chiny banują Kubusia Puchatka. Chodzi o podobieństwo do prezydenta
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 14.08.2018 16:01

Chiny banują Kubusia Puchatka. Chodzi o podobieństwo do prezydenta

Kubuś Puchatek
Fot.disney.wikia.com, thetimes.com

Kubuś Puchatek, miś o małym rozumku, znany jest zapewne każdemu. Szokuje więc fakt, iż film o tym sympatycznym misiu został zabroniony w Chinach. Chcecie dowiedzieć się dlaczego?

Film „Krzysiu gdzie jesteś” miał swoją światową premierę 1 sierpnia (do polskich kin wejdzie 17 sierpnia). Niestety, mieszkańcy Chin nie zobaczą historii dorosłego Krzysia i jego przyjaciół ze Stumilowego lasu.

Kubuś Puchatek zbanowany w Chinach?

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy ktoś wrzucił do internetu zdjęcie Baracka Obamy idącego obok prezydenta Chin, Xi Jinpinga. Zdjęcie zestawiono z obrazkiem Kubusia Puchatka spacerującego z Tygryskiem. Internauci podłapali pomysł i podobieństwo przywódcy Chin do misia ze Stumilowego Lasu. I się zaczęło…

Chińskie władze nie chcą wytłumaczyć swojej decyzji dotyczącej banu na film „Krzysiu gdzie jesteś”, ale wszyscy podejrzewają, że powodem są słynne memy. O tym, z jaką powagą traktują wizerunek swojego prezydenta Chiny dowodzi również fakt, iż niedawno chińskie władze zablokowały kanał HBO, ponieważ prowadzący programu Last Week Tonight, John Oliver nie omieszkał przypomnieć widzom podobieństwa prezydenta Chin do Kubusia Puchatka.

Nie tylko Kubuś Puchatek. Jakie filmy są zakazane w Chinach?

Podobny los, co film o Kubusiu Puchatku, spotkał również kreskówkę o Śwince Peppie, którą uznano za symbol kontrkultury wywrotowców i gangsterów. Chińskie kina wycofały się również z pokazywania takich filmów jak „Deadpool” (ponieważ promował nagość i przemoc), „Pogromcy duchów” (ponieważ w chińskim, komunistycznym państwie nie ma miejsca na zjawiska paranormalne) czy „Noe” (z oczywistych, religijnych względów).

Kubuś Puchatek może i ma zbyt mały rozumek, by rządzić wielką potęgą gospodarczą, ale trzeba przyznać, że podobieństwo jest niezwykle widoczne. A co wy myślicie? Czy Kubuś Puchatek zagraża Chinom? My uważamy, że to „lekka” przesada, Kubuś jest super! 🙂 😉

ZOBACZ TEŻ:

  1. „Guardian” opublikował listę najlepszych lodziarni. Jedna jest z Polski
  2. Brat Meghan Markle udzielił wywiadu. „Jest samolubna i okrutna”
  3. Małgorzata Rozenek dostała główną rolę w filmie kryminalnym? Pozazdrościła Dodzie?

źródło: fpiec.pl, theguardian.com