Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Małgorzata Tomaszewska wprost zapytała księdza o zarobki. Nie była w stanie ukryć zdziwienia
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 02.03.2023 13:36

Małgorzata Tomaszewska wprost zapytała księdza o zarobki. Nie była w stanie ukryć zdziwienia

Małgorzata Tomaszewska, Pytanie na śniadanie
fot. kadry z programu "Pytanie na śniadanie"

Temat zarobków nie jest w Polsce łatwą kwestią do rozmowy. A już zwłaszcza, gdy mówimy o zarobkach księży. Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora gościli programie “Dzień Dobry TVN” trzech duchownych i poruszyli z nimi ten temat.

W studiu pojawiło się dwóch zakonników pallotynów oraz wirtualnie jeden wikary z zawierciańskiej parafii. Każdy z nich zarabia w nieco inny sposób i szeroko opowiedzieli o tym na wizji.

 

Jak zarabiają księża w Polsce?

Duet prowadzących spytał każdego z obecnych duchownych o to, czy mają pensje. Ksiądz Michał Siennicki odpowiedział, że on pracuje w seminarium i nie ma pensji, ale kiedyś taką otrzymywał, gdy pracował w szkole. 

Ksiądz Marcin Przywara, który także jest pallotynem, odpowiedział jak jego poprzednik, a ksiądz Sebastian Kosecki - wikary z jednej z zawierciańskich parafii przyznał, że otrzymuje pensję od szkoły za prowadzenie katechezy wśród uczniów. 

Nagłe zniknięcie Justyny i Tomasza z "Rolnik szuka żony". Przekazali informację, skąd ten pomysł

Rożnice w zarobkach między wikariuszami, a zakonnikami

Ksiądz Siennicki, mimo że nie ma pensji, to zarabia z głoszenia rekolekcji i pełnienia różnych posług. Otrzymuje wtedy ofiarę od parafii, w której się pojawia z naukami. Jednak jako zakonnik oddaje zarobione pieniądze do kasy wspólnej.

Pieniądze można przeznaczać na bieżące potrzeby, ale gdy pojawia się potrzeba większego wydatku, to wtedy musi to zostać skonsultowane z ekonomem.

Wikariusz z kolei odpowiedział, że w parafii wygląda to tak, że księża dzielą się pieniędzmi, które dostaje ona za śluby, pogrzeby i sprawowanie innych tego typu posług. Swoich wydatków nie musi on konsultować z proboszczem, ale ogranicza go Pan Bóg i sumienie. 

Składki emerytalne księży

W odpowiedzi na pytanie o emeryturę ksiądz Siennicki przyznał, że księża muszą opłacić takie składki, ale w Polsce funkcjonuje również fundusz kościelny, który w pewnej części pokrywa ten wydatek. 

Dodał jednak, że księża mają coraz większe obawy o przyszłość w związku ze spadającą liczbą powołań kapłańskich. 

Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!