Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Małżeństwo nie dla wszystkich? Kontrowersyjna zmiana przepisów kościelnych wiele namiesza
Luiza Pastuszka
Luiza Pastuszka 01.02.2020 15:18

Małżeństwo nie dla wszystkich? Kontrowersyjna zmiana przepisów kościelnych wiele namiesza

małżeństwo
Fot. Wijdan Mq, Unsplash

Małżeństwo prawdopodobnie przestanie być instytucją dla wszystkich. Kontrowersyjna zmiana przepisów kościelnych naprawdę wiele namiesza. Najnowsze zmiany, które zawarli w protokole duchowni, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Nowelizacja prawa związana jest ze zmieniającą się sytuacją społeczną, cywilnoprawną oraz obyczajową. Jakie zmiany czekają narzeczonych? Nie wszyscy będą zadowoleni!

Od 20 czerwca 2020 roku zaczną obowiązywać zupełnie nowe przepisy kościelne, które przyjęte zostały dekretem z dnia 26 listopada minionego roku. Okazuje się, że przyszli małżonkowie muszą liczyć się ze sporymi zmianami, które zaplanowali dla nich duchowni. Protokół, który sporządzili, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Będą szczere rozmowy, komplikacje wynikające ze zmiany płci i… parafii.

Małżeństwo przestanie być dla wszystkich?

Duchowni w Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego zawarli szereg zmian, na które powinni być przygotowani przyszli małżonkowie. Okazuje się, że najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, powinni zgłosić się do odpowiedniej kancelarii parafialnej, aby wypełnić wszystkie formalności. Prawdziwa rewolucja odbędzie się jednak dopiero w trakcie sporządzania protokołu.

– Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych (…) – czytamy w dekrecie.

Wymóg ten to swego rodzaju ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Zdaniem duchownym rozmowa sam na sam sprzyja wypowiadaniu szczerych odpowiedzi. Na zadawane pytanie nie wystarczą już odpowiedzi, tak lub nie. Trzeba będzie je znacznie rozwinąć.

Na tym nie koniec

Konferencja Episkopatu Polski zwróciła również uwagę na pary, w których jedna ze stron dokonała korekty płci. W tej sytuacji narzeczeni poinformowani zostaną, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana.

Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (…) W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych – czytamy.

Myliście, że na tym koniec? Nic bardziej mylnego. Nowe przepisy tylko w wyjątkowych sytuacjach pozwolą na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii.

– Jeśli narzeczeni mają słuszne powody (…), winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca – zapisane zostało w dekrecie.

Nie wszystkim spodobają się te zmiany!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Małżeństwo

Małżeństwo przestanie być instytucją dla wszystkich.

Małżeństwo

Zakochanych czekają spore zmiany.

Małżeństwo

Wszystko, by uniknąć nieważnych małżeństw.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Eksperci ostrzegają. Popularny olej może powodować zmiany w mózgu
  2. Znienacka nadeszły lepsze niż 500+ wieści. Bank da ci na zakupy w Biedronce ogromne pieniądze
  3. Mąż zaproponował żonie związek na nowych zasadach. W strachu przed rozwodem zgodziła się na wszystko
  4. Małgorzata Kożuchowska jest nie do rozpoznania. Wygląda jak zupełnie inna osoba
  5. Nastolatka trafiła do szpitala z niewiarygodnego powodu. Nawet lekarze byli bezradni, śmiać się, czy płakać?
  6. Wszystko runęło w jednej chwili. Płacz na ślubie Królowej Życia

Źródło: tustolica.pl