Rozrywka.Lelum.pl

fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Masz taką 5-złotową monetę w domu? Lepiej sprawdź, można dostać nawet 100 tysięcy złotych

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Moneta warta nawet 20 000 razy więcej niż jej nominał? Tak, to możliwe. Jeśli masz tę pięciozłotówkę w portfelu, możesz się nieźle wzbogacić. Warto rozbić skarbonkę, gdy na horyzoncie pojawia się wizja ogromnych pieniędzy. 

Moneta warta nawet 20 000 razy więcej niż jej nominał? Tak, to możliwe. Jeśli masz tę pięciozłotówkę w portfelu, możesz się nieźle wzbogacić. Warto rozbić skarbonkę, gdy na horyzoncie pojawia się wizja ogromnych pieniędzy. 

Na temat niektórych monet wśród numizmatyków krążą wręcz legendy. Gotowi są zapłacić niewyobrażalne ceny, aby je pozyskać. W dodatku niektóre z nich wciąż są w obiegu! Lepiej zachować czujność i uważać na drobne, które wydajemy przy kasie. Okazja życia może przejść koło nosa.

Pięciozłotowa moneta warta 100 tysięcy? Ten „biały kruk” może być w każdym domu

Niedawno udowadnialiśmy, że nawet najzwyklejszy nominał może znacznie zasilić nasze konto. Odwrócone grawery, podwójne „reszki”, konkretne daty powstania i ultrarzadkie, ledwo zauważalne skazy — każda nietypowa cecha może sprawić, że moneta przeskoczy własną wartość… i to kilkadziesiąt tysięcy razy.

Od pięciozłotówki z 2018 roku z napisem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” z krzywizną graweru, za którą możemy otrzymać prawie 500 zł aż po tak zwane dukaty koronne Zygmunta III Wazy, które zostały sprzedane za rekordową kwotę w wysokości 2 160 000 dolarów. Te są jednak prawdziwym unikatem.

Tymczasem w każdym polskim domu może znajdować się moneta, za którą możemy otrzymać nawet 100 tysięcy złotych. Chodzi o pewien rodzaj pięciozłotówki, pochodzący sprzed wojny.

Wybijano je w 1928 roku oraz w latach 1930-1932, jednak dość szybko wyszły z obiegu. Większość z nich przetopiono, jednak w obiegu zachowało się kilkadziesiąt sztuk. Jak podaje kobieta.gazeta.pl, w Polsce mówi się o pozostałych „przy życiu” 25 sztukach, jednak informacja ta jest niezwykle trudna do zweryfikowania.

Najcenniejszy okazuje się okaz z 1932 roku. Jego najniższa szacowana wartość wynosi 25 tysięcy złotych, jednak za najlepsze egzemplarze numizmatycy są w stanie zapłacić nawet sto tysięcy.

Co ciekawe, monety tego typu nierzadko otrzymują „imiona”, które tylko podbijają na rynku ich wyjątkowość. Rzeczoną pięciozłotówkę nazywa się „Nike” — od graweru przedstawiającego grecką boginię zwycięstwa.

moneta
moneta

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Przeraźliwy krzyk i krew w PnŚ, nagle zakończono transmisję. O tym wydaniu nigdy nie zapomnimy
  2. Weszła do kościoła i dopuściła się porażającego czynu. Parafia pilnie szuka kobiety
  3. Cleo zdradziła, dlaczego zawsze nosi spięte włosy. Powód zdumiewa
Źródło: Money

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

Wiadomo, gdzie teraz przebywa Marta Kubacka. Żona Dawida Kubackiego jest pod opieką najlepszych lekarzy
Czytaj więcej >

Nowości

Ciężarna Roksana z "Rolnik szuka żony" w szpitalu. Jeden szczegół od razu zaszokował jej fanów
Czytaj więcej >

Nowości

Katarzyna Dowbor wyprowadzona z równowagi, aż zgłosiła rodzinę z programu. "Nie godzę się na takie rzeczy"
Czytaj więcej >

Nowości

Tak dziś wygląda Ivo ze "Zbuntowanego anioła". Facundo Arana już nie przypomina siebie sprzed lat
Czytaj więcej >

Nowości

"Pytanie na śniadanie": Najlepszy sposób na cienie pod oczami. Po słowach ekspertki Tomaszewska aż krzyknęła
Czytaj więcej >

Nowości

Po wizycie u lekarza Małgorzata Tomaszewska podjęła radykalną decyzję. Wraz z synem przeszła na dietę
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]