Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Jesz mięso przynajmniej 4 razy w tygodniu? Szykuj się na poważne konsekwencje – wcale nie zdrowotne
Marta Kulik
Marta Kulik 23.11.2019 12:43

Jesz mięso przynajmniej 4 razy w tygodniu? Szykuj się na poważne konsekwencje – wcale nie zdrowotne

mięso
Fot.unsplash.com

Mięso jedzone kilka razy w tygodniu zaczyna nieść za sobą poważne konsekwencje. O ile od dawna mówi się o tym, że tradycyjna dieta nie jest najlepsza dla naszych organizmów, tak nieco rzadziej wspomina się o zupełnie innym aspekcie, który będzie doskwierał mięsożercom coraz bardziej.

Pewne skutki jedzenia kiełbas, szynek czy kotletów niektórzy dostrzegają już dziś. Ci, którzy jedzą mięso od zawsze i gości ono na ich stołach niemal każdego dnia, mogą być bardzo niezadowoleni i wcale nie chodzi o zdrowie, a o… zawartość portfela. W ostatnim czasie ceny poszybowały w górę, a ma być jeszcze gorzej.

Ceny mięsa idą w górę

Mięsożercy często zarzucają wegetarianom i weganom, że ich diety z pewnością są bardzo kosztowne. Nic bardziej mylnego, bo o ile kasze, makarony, pieczywo czy warzywa to wydatek rzędu kilku złotych, tak mięso na talerzu to już dużo większe koszty. Jak wylicza pomorska.pl, schab średnio podrożał z 16,53 zł za kilogram do 19,74 zł, a szynka wieprzowa gotowana z 27,46 zł do 31,54 zł.

Wzrost zanotowano także w cenach przeróżnych kiełbas, kurczaka czy mięsa wołowego. Dlaczego mięso drożeje? Mięso drożeje wskutek wysokiego popytu na rynku chińskim. Ze względu na panujący tam afrykański pomór świń producenci chętnie płacą za mięso z Europy.

O ile na wschodzie dieta tradycyjna wciąż ma się dobrze, tak zupełnie inaczej wygląda sytuacja na zachodzie, gdzie coraz bardziej popularne są diety roślinne. W Polsce w ciągu 5 lat liczba hurtowni mięsnych zmniejszyła się o ponad 220.

Jak mięso wpływa na organizm ludzki?

Europejczycy jedzą coraz mniej mięsa, ze względu na jego niekorzystny wpływ na zdrowie. Międzynarodowa Agencja Badania Raka działająca w ramach Światowej Organizacji Zdrowia na swojej liście niebezpiecznych produktów umieściła wędliny tuż obok papierosów, azbestu czy spalin.

Szczególnie groźne dla zdrowia jest czerwone mięso zawierające hem, czyli składnik odpowiedzialny między innymi za jego kolor. Hem może powodować raka jelita grubego, a także wpływa na odkładanie złego cholesterolu w tętnicach wieńcowych. Jak udowodnili naukowcy z Harvard School of Public Health, regularne spożywanie mięsa podwyższa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 aż o 20%.

Czy całkowite wyeliminowanie mięsa z diety jest zdrowe? Całkowite wyeliminowanie mięsa jest nie tylko korzystne finansowo, ale i zdrowe, co potwierdza WHO. Według organizacji dobrze zbilansowane diety roślinne są odpowiednie dla osób w każdym wieku, również dla dzieci.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

mięso

Ceny mięsa poszybowały w górę.

mięso

Za kilogram mięsa trzeba zapłacić nawet kilka złotych więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najdroższe ulice handlowe w Polsce. Na nich za czynsz zapłacisz najwięcej
  2. Zrobiła dla męża kalendarz adwentowy. Kiedy otworzył ostatnie okienko, zbladł. Następnego dnia wziął L4
  3. Stwierdził, że w szkole nie powinno uczyć się o II Wojnie Światowej. „To nie wpływa dobrze na zdrowie psychiczne”
  4. Najciekawsze anomalie ludzkiego ciała. Ma je tylko garstka ludzi na całym świecie
  5. Nagły zwrot ws. rozwodu Maryli Rodowicz. Porażające informacje o zdradzie
  6. Przeszedł straszny zawał, usunięto mu nerkę, zaatakował go paskudny rak. Gwiazdor „Rancza” cierpiał niewyobrażalnie