Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Miliony fanów w żałobie. Nie żyje legendarny aktor, kochaliśmy go za rolę w Harrym Potterze
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 28.09.2023 14:14

Miliony fanów w żałobie. Nie żyje legendarny aktor, kochaliśmy go za rolę w Harrym Potterze

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. Canva/my_beloved, Getty Images Pro, kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. Canva/my_beloved, Getty Images Pro, kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”

Seria „Harry Potter” jest dziś pozycją kultową, na której wychowało się całe pokolenie czytelników i widzów. Wielu fanów nie potrafi dziś sobie wyobrazić, jak wyglądałoby ich życie, gdyby nie było w niej tej ważnej dla nich pozycji. Równie kultowe stały się produkcje, które przeniosły na ekran powieści J.K. Rowling. Z tego powodu dla wielu osób odejście aktora wcielającego się w jednego z bohaterów przypomina stratę kogoś bliskiego. 

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat

W wieku 82 lat zmarł Michael Gambon, odtwórca roli Albusa Dumbledore'a. Brytyjski aktor ma na swoim koncie także role w wielu innych produkcjach, wśród których można wymienić między innymi: „Jak zostać królem”, „Gosford Park”, „Żony i córki”, „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek”, „Kwartet” czy „Fortitude”. Informację o jego śmierci potwierdziła jego rodzina. 

Jesteśmy zdruzgotani ogłaszając śmierć Sir Michaela Gambona – czytamy w oświadczeniu żony i syna aktora. 

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa” 1.png
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa” 
To najsmutniejszy pogrzeb w polskim show-biznesie. Porażające, jakie wyjawiono szczegóły. "Jestem wstrząśnięta"

Michael Gambon – przyczyna śmierci

Zgodnie z informacjami Michael Gambon zmarł po tym, jak zachorował na zapalenie płuc. Rodzina wystosowała apel o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie:

Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu po ataku zapalenia płuc. Przy jego łóżku czuwała żona Anne i syn Fergus. Michael miał 82 lata. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym bolesnym czasie i dziękujemy za przesłane wyrazy wsparcia i miłości.

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. YouTube Top Gear.png
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. YouTube/Top Gear

Michael Gambon był znanym brytyjskim aktorem

Michael Gambon zaczął swoją aktorską karierę w teatrze Royal National Theatre założonym przez Laurence'a Oliviera. Zmarłemu aktorowi udało się zdobyć trzy nagrody im. Laurence'a Oliviera za swoje występy na scenie. 

Michael Gambon jest także znany z ról telewizyjnych. Wcielił się między innymi w francuskiego detektywa Julesa Maigret w serialu „Maigret” oraz detektywa Philipa Marlowe'a w serialu BBC „The Singing Detective”. 

Młodsza publiczność kojarzy go jednak najmocniej z rolą Albusa Dumbledore'a w serii „Harry Potter”. Aktor nie jest jednak pierwszym odtwórcą tej roli. Zastąpił on Richarda Harrisa po jego śmierci w 2003 roku. Gambon wystąpił w sześciu filmach z serii. 

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”.png
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. kadr z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa” 
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. YouTube OxfordUnion.png
Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat, fot. YouTube/OxfordUnion

Źródło: BBC, kultura.gazeta.pl

Tagi: harry potter