Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie do wiary, po co czapki mają pompon. Pełnią ważniejszą funkcję, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 21.11.2023 10:45

Nie do wiary, po co czapki mają pompon. Pełnią ważniejszą funkcję, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć

Do czego służy pompon w czapce?, fot. Canva/Kseniia Perminova
Do czego służy pompon w czapce?, fot. Canva/Kseniia Perminova

Jesień i zima niechybnie wiążą się z niskimi temperaturami. W tym okresie decydujemy się na ciepłe ubrania, a do naszych szaf wracają swetry i zimowe płaszcze. Odzież wierzchnią możemy skomponować z wielobarwnymi szalikami i czapkami, które urozmaicą stylizację podczas tych ponurych dni.

Zimowe nakrycia głowy są dziś w modzie

Noszenie czapek w okresie zimowym jest nie tylko kwestią mody, ale także dbania o zdrowie. Nakrycie głowy nie tylko nie sprawi, że nie będziemy marznąć, ale także uchronimy się przed sezonowymi przeziębieniami, a nawet poważniejszymi chorobami. 

Projektanci bardzo starają się, by noszenie czapki, nie było tylko przykrym obowiązkiem, ale by nakrycie głowy mogło urozmaicać codzienną stylizację i stać się dodatkiem, który nosimy z przyjemnością. Wśród najmodniejszych modeli czapek w 2023 roku znajdują się między innymi wełniane czapki o grubym splocie, tradycyjne czapki beanie, futrzane pilotki, a także czapki z pomponami. 

Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva KrystynaTaran Getty Images.jpg
Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva/KrystynaTaran, Getty Images
"Tajemna siła wsysała w czeluść". Porażające, co spotkało Panią Ewę na spacerze, mroczna historia obiega Polskę

Do czego służy pompon w czapce?

Czapki z pomponem w ostatnim czasie święcą prawdziwe triumfy wśród osób unoszących zimą nakrycia głowy. Dziś noszą je nie tylko dzieci, ale także dorośli. 

Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, do czego służył kiedyś pompon znajdujący się na szczycie czapki. Początkowo był to element bardzo konkretnych nakryć głowy, dedykowanych dla konkretnej grupy zawodowej. Pompon przyszyty do czapki miał im bowiem pomagać w pełnieniu codziennych obowiązków. Dopiero później ten element upowszechnił się jako element dekoracyjny codziennej odzieży. 

Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva dimaberlinphotos.jpg
Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva/dimaberlinphotos

ZOBACZ TEŻ: "Pierwszy raz widzę". Ludzie w końcu wiedzą, co dzieje się podczas nocnej zmiany z Biedronce! Wideo hitem na pół Polski

Historia czapek z pomponem

Historia pomponów sięga aż XVIII wieku. Wówczas był on przyszywany do czapek marynarzy, którzy narzekali, że po zejściu pod pokład uderzają głową w nisko zawieszone sufity. Pompon przy czapkach amortyzował ewentualne uderzenie, które nie bolało aż tak bardzo, jak gdyby go nie było. 

Dziś historia pochodzenia pompona odeszła już w zapomnienie i mało kto zdaje sobie sprawę, skąd wzięła się okrągła dekoracja przy zimowej czapce.

Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva vvvita, Getty Images.jpg
Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva/vvvita, Getty Images
Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva Marie Wurm, Getty Images.jpg
Do czego służy pompon w czapce, fot. Canva/Marie Wurm, Getty Images

Źródło: Webniusy, CCC