Rozrywka.Lelum.pl

Kadr z filmu: „Nie ma mocnych” (1974)

”Nie ma mocnych”: Co stało się z aktorami kultowego filmu? Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna i inni

8 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Pamiętacie komedię „Nie ma mocnych”? Film z tzw. trylogii zabużańskiej o konflikcie Kargula i Pawlaka dziś jest uznawany za kultowy. Co stało się z aktorami grającymi w nim główne role?

Pamiętacie komedię „Nie ma mocnych”? Film z tzw. trylogii zabużańskiej o konflikcie Kargula i Pawlaka dziś jest uznawany za kultowy. Co stało się z aktorami grającymi w nim główne role?

Komedia Sylwestra Chęcińskiego z 1974 roku, w której główne role grali Wacław Kowalski (Kazimierz Pawlak), Władysław Hańcza (Władysław Kargul), Anna Dymna (Ania Pawlakówna) i Andrzej Wasilewicz (Zenek Adamiec) do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Co stało się z aktorami komedii „Nie ma mocnych”?

Film z 1974 roku był drugą częścią kultowej trylogii – pozostałe filmy z serii, czyli „Sami swoi” (1967) oraz „Kochaj albo rzuć” (1977) wciąż są uwielbiane przez kilka pokoleń Polaków. Jakie były losy aktorów odgrywających w nich główne role?

Druga część trylogii opowiada o losach Anny Pawlakówny, wnuczki Kazimierza Pawlaka, która zakochuje się z wzajemnością w Zenku Adamcu. Dziadkowie – Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul bardzo chcą ich zeswatać, czemu przeciwni są jej rodzice.

Wacław Kowalski, wcielający się w postać Kazimierza Pawlaka, zagrał w sumie w ponad 100 filmach. Jego inną rolą, która zapadła w pamięć Polaków, jest dozorca Popiołek w serialu „Dom” Jana Łomnickiego.

Przez 47 lat życia (aż do śmierci w 1990 roku) był związany ze Stanisławą Kowalską. Mieli dwóch synów: Jana oraz Macieja. Drugi z nich, student medycyny, zginął tragicznie w 1982 roku w wypadku samochodowym.

Po tym wydarzeniu Kowalski całkowicie wycofał się z aktorstwa. Zrezygnował z roli w serialu „Dom”, co było jedną z głównych przyczyn zakończenia serialu. Ostatnie lata życia spędził w swoim domu w Brwinowie pod Warszawą. Zmarł nagle w wyniku udaru mózgu. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Brwinowie wraz z żoną i synem.

Władysław Hańcza (Władysław Kargul) został zapamiętany też jako Maciej Boryna w serialu „Chłopi” (1971–1972) oraz Janusz Radziwiłł w „Potopie” (1974). Jesienią 1977 niespodziewanie zachorował. Trafił do szpitala w Warszawie, gdzie zmarł 19 listopada 1977 w wieku 72 lat. Pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Nie żyje też Andrzej Wasilewicz, wcielający się w postać Zenka. W latach 80. przeprowadził się do USA, gdzie studiował reżyserię na Uniwersytecie Columbia. Był autorem filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych produkowanych dla Polonii. Zmarł 13 grudnia 2016 roku w szpitalu w Long Island. Przed śmiercią zmagał się z chorobą Parkinsona.

Anna Dymna, grająca w „Nie ma mocnych” Anię Pawlakównę, ma na swoim koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Jest też działaczką społeczną. W 2003 roku założyła Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Mieszka w miejscowości Rząska pod Krakowem z mężem Krzysztofem Orzechowskim.

Film „Nie ma mocnych” obejrzycie dziś (8.12) na kanale Polsat, o godzinie 20:00.

Nie ma mocnych

Źródła: filmweb.pl, filmpolski.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Biedronka już ogłosiła. Jutro pojawi się ekskluzywny produkt, na który polują miliony
2. Widzowie zastygli w bezruchu. Niebywałe, co w „Pytaniu na śniadanie” zrobiła zwyciężczyni „The Voice”
3. Burza w sieci po tym, co stało się na wizji podczas finału „The Voice of Poland”

Tagi:

Podobne artykuły

Programy

Milionerzy. Kim była królowa kikuta? Urbański zdębiał, widząc, co zrobiła uczestniczka po tym pytaniu
Czytaj więcej >

Programy

Katarzyna Cichopek nawiązała do Hakiela w "Pytaniu na śniadanie"? Nie powstrzymała się
Czytaj więcej >

Programy

„Ciekawe czy telewizja zna całą prawdę o Żaklinie”. Uczestniczka „Nasz nowy dom” prześwietlona przez widzów
Czytaj więcej >

Programy

Krzysztof Ibisz w kolejnym odcinku "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" zmierzy się z legendą. Znowu ułatwią mu zadanie?
Czytaj więcej >

Programy

Andrzej z "Sanatorium miłości" jak gwiazda rocka na salonach, ubyło mu 20 lat? Niesłychane, jak teraz wygląda
Czytaj więcej >

Programy

"To był prawdziwy koszmar". Uczestniczka programu "Totalne remonty Szelągowskiej" ujawniła, co przeżyła podczas nagrywania odcinka
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.
Chcesz się ze mną skontaktować?
Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]