Rozrywka.Lelum.pl

fot. Diabetes, Public domain, via Wikimedia Commons link do licencji: Public Domein

Nie przyjmujesz księdza po kolędzie? Biskup ostrzega, wspomniał o sąsiadach takich osób

25 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Biskup opolski zabrał głos w sprawie świątecznej wizyty duszpasterskiej. Okazało się, że po zakończeniu pandemii niewielu wiernych ma ochotę powrócić do starego zwyczaju. Ksiądz komentuje całą sytuację.

Biskup opolski zabrał głos w sprawie świątecznej wizyty duszpasterskiej. Okazało się, że po zakończeniu pandemii niewielu wiernych ma ochotę powrócić do starego zwyczaju. Ksiądz komentuje całą sytuację.

Przez lata duchowni odwiedzali swoich parafian podczas specjalnej kolędy, która miała miejsce w okresie świąt Bożego Narodzenia. Mimo wielu lat tej tradycji coraz więcej wiernych nie zgadza się z formułą tego zwyczaju i chciałoby zmienić niektóre jego zasady.

Parafianie przeciwni przyjmowaniu księdza po kolędzie?

Czasy pandemii gruntownie zmieniły większość zwyczajów, do jakich przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Jednym z nich była wizyta duszpasterska, która ma miejsce zawsze w okresie bożonarodzeniowym. Duchowni z uwagi na bezpieczeństwo swoich parafian i występowanie niebezpiecznej choroby ograniczyli odwiedziny w naszych domach.

Teraz, jednak gdy sytuacja mniej więcej powróciła do normy, większość księży chciałoby powrotu do starych tradycji i ponowne odwiedzanie parafian w ich domach. Niestety, coraz więcej osób stanowczo przeciwstawia się tej tradycji, twierdząc, że ksiądz po kolędzie powinien odwiedzać tylko tych, którzy sobie tego zażyczą. Co więcej, powinno mieć to miejsce w dogodnym dla wszystkich terminie, a nie tak jak obecnie być narzucanym przez parafię.

Biskup opolski zabrał głos w sprawie wizyty księdza po kolędzie

Na temat skomplikowanej sytuacji i różnych zdań wiernych wypowiedział się biskup opolski Andrzej Czaja. Duchowny wydał specjalne oświadczenie, w którym zaznaczył, że parafianie nie mogą mieć za złe „rozliczanie ich przez księdza z ich chrześcijańskiej pobożności”.

Biskup opolski zauważył również, że tradycja kolędowania ciągnie się od wielu wieków i cechuje się ogromnym bogactwem, z którego nie powinniśmy rezygnować. Wypowiedział się również na temat zachowania sąsiadów, którzy potępiają osoby z ich otoczenia, które nie przyjmują księdza po kolędzie.

Rodzina ludzi ochrzczonych, na co dzień żyjąca z dala od Boga i Kościoła, przyjmując kolędę, nie może się dziwić, że sąsiedzi w geście dezaprobaty potrząsają głowami – wyznał biskup opolski Andrzej Czaja.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. Teściowa dała jej na święta malutki prezent. Otworzyła go i zaniemówiła, tego się nie spodziewała

 

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

Katarzyna Dowbor doprowadziła małego chłopca do łez. Wybuchł płaczem, po tym co powiedziała
Czytaj więcej >

Nowości

W domu Iwony z "Sanatorium miłości" dominuje jeden kolor. Mało kto zdecydowałby się na taki wystrój
Czytaj więcej >

Nowości

Piotr Gąsowski rzadko wspomina o ojcu. Teraz zrobił wyjątek, ich relacja jest naprawdę wyjątkowa
Czytaj więcej >

Nowości

Najpierw informacja o śmierci, teraz kolejne złe wieści. Słowa pracownicy baru z "Kuchennych rewolucji" niepokoją
Czytaj więcej >

Nowości

Dramat bohatera "Chłopaków do wzięcia", od dziecka żył w cieniu wyniszczającej choroby
Czytaj więcej >

Nowości

Przykry widok. Bożena z "Sanatorium miłości" nie odnalazła szczęścia po programie. Gorzkie słowa o miłości
Czytaj więcej >
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]