Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje Laureat Oscara. Christopher Plummer miał 91 lat
Karol Osiński
Karol Osiński 06.02.2021 08:21

Nie żyje Laureat Oscara. Christopher Plummer miał 91 lat

Bydgoszcz
lelum.pl

Do mediów trafiła bardzo smutna i przytłaczająca informacja. Wybitny amerykański aktor, Christopher Plummer nie żyje. W swojej wieloletniej karierze zawodowej doczekał się najwyższej możliwej nagrody dla aktora, czyli Oscara. O śmierci poinformowała jego rodzina, jednak nie ujawniono dokładnej jej przyczyny. Gwiazdor miał 91 lat.

Christopher Plummer jest znany z wielu hitów, które gościły na antenach Polsatu, TVP i TVN-u. Były to m.in. takie filmy jak: Debiutanci, czy Dźwięki muzyki. Na scenie oraz przed kamerami występował przez ponad 60 lat. Niestety media poinformowały, że nie żyje.

Nie żyje Christopher Plummer

Christopher Plummer po raz pierwszy pojawił się na ekranach w filmie Zostać gwiazdą z 1958 roku. Polscy widzowie bez wątpienia mogą kojarzyć go z roli Henrika Vangera w produkcji pt. Dziewczyna z tatuażem, a także Lwa Tołstoja w Ostatniej stacji.

Przez wiele lat swojej kariery zawodowej występował w teatrze, a na największy sukces zawodowy przyszło mu poczekać dopiero do 82. urodzin. Właśnie wtedy, w 2010 roku otrzymał Oscara za rolę w filmie pt. Debiutanci.

Sześć lat później Plummer został nominowany do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy. Chciano go wyróżnić za rolę J. Paula Getty’ego w filmie Wszystkich pieniędzy świata. Jego ostatnią rolą było wcielenie się w postać Harlana Thrombey’a w filmie kryminalnym Na noże z 2019 roku.

Kim był Christopher Plummer?

Christopher Plummer był kanadyjskim aktorem teatralnym, filmowym i głosowym. Przyszedł na świat w grudniu 1929 roku w Toronto.

Jego kariera aktorska trwała blisko 60 lat, gwiazdor debiutował na scenie w dramacie Zostać gwiazdą. Oprócz Oscara zdobył również wiele innych prestiżowych nagród, m.in. dwie nagrody Emmy, dwie nagrody Tony, Złotego Globu, Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, Nagrody Genie czy Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Sukcesy zawodowe odnosił, będąc już w podeszłym wieku. Odbierając Oscara za rolę w Debiutantach, jednocześnie stał się najstarszym artystą, który zdobył nagrodę aktorską.

Jego życie prywatne miało trochę zawirowań. Gwiazdor był trzykrotnie żonaty: z aktorką Tammy Grimes, później z Patricią Lewis oraz od 1970 roku do śmierci z Elaine Taylor.

Z jego trzech związków narodziła się tylko jedna córka – Amanda, która również jest aktorką. Jest ona owocem miłości Plummera ze swoją pierwszą żoną Grimes.

Aktor zmarł 5 lutego, w swoim domu w Weston, Connecticut. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej było wystąpienie komplikacji po upadku. Niestety, ale to niejedyna smutna wiadomość, która obiegła media w ostatnim czasie.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje

Nie żyje Christopher Plummer.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: Onet, Wikipedia