Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > W wieku 93 lat zmarła Amelia Dunin. O śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej
Karol Osiński
Karol Osiński 14.03.2021 13:40

W wieku 93 lat zmarła Amelia Dunin. O śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej

nie żyje
fot. facebook.com/IPNKrakow

Do mediów trafiła bardzo smutna i tragiczna wiadomość. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w nocy z 12 na 13 marca zmarła najstarsza przewodniczka krakowska Amelia Dunin. Kobieta miała 93 lata. Informacja o tym, że nie żyje wstrząsnęła nie tylko Krakowem, ale także wieloma polskimi miastami. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Amelia Dunin była kobietą z bardzo bogatą historią. Instytut Pamięci Narodowej przybliżył jej sylwetkę i przypomniał o zdarzeniach, które przeżyła. Została odznaczona kilkoma ważnymi wyróżnieniami.

Amelia Dunin nie żyje

Nestorka pracowała bezustannie przez 70 lat. Wiadomość o tym, że nie żyje pojawiła się na Facebooku IPN wczoraj w godzinach południowych. Zmarła współpracowała z instytutem przez bardzo długi czas.

W nocy z 12 na 13 marca 2021 r., w wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin, wyróżniona przez #IPN tytułem Świadek Historii. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. W czasie II wojny światowej jej ojciec, Adolf Dąmbski, wspierał finansowo AK i udzielił schronienia osobom narodowości żydowskiej – czytamy na Facebooku.

Pracę jako przewodniczka krakowska rozpoczęła już po II wojnie światowej. Może poszczycić się mianem najstarszej przewodniczki, jaka kiedykolwiek chodziła po krakowskich ziemiach. Ludzie wychwalali jej towarzystwo i sympatię. Kraków nie skrywał przed nią żadnych tajemnic.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Po wojnie, po wypędzeniu z majątku Kalina Wielka w powiecie miechowskim, Amelia Dunin trafiła do Krakowa i wkrótce podjęła pracę jako przewodnik turystyczny po mieście. Była najstarszym czynnym zawodowo przewodnikiem po Krakowie. Oprowadzała wycieczki przez 70 lat. Od 1990 r. działała w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim. Tytuł Świadka Historii otrzymała w listopadzie 2018 r – czytamy.

Kim była Amelia Dunin?

Amelia Dunin była urodzoną 21 marca 1928 roku absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Krakowie. Na świat przyszła jako Amelia Maria Bernadetta Dębska. Nazwisko Dunin odziedziczyła po mężu, z którym założyła rodzinę w 1961 roku.

Jednak wcześniej przeżywała zdecydowanie gorsze chwile. W 1944 roku była jednym ze świadków akcji pod kryptonimem Burza, która odbyła się w inspektoracie o nazwie Maria Armii Krajowej, po czym widziała, jak w styczniu 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona.

Najgorsze przyszło jednak po wojnie. Jej ojciec został wywieziony na trzy lata na Ukrainę do obozu pracy w kopalni węgla. Trafił tam za udzielanie schronienia i pomocy żydom, a także wspieranie Armii Krajowej. Młode lata Amelii Dunin były obarczone bardzo ciężkimi chwilami.

Niestety to nie pierwsza smutna informacja, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni. Kilka dni temu zmarł jeden z dziennikarzy Telewizji Polskiej. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<.

Rodzinie zmarłej przesyłamy najszczersze kondolencje.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje Amelia Dunin. Miała 93 lata.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej