Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje Ewa Pieczyńska. Wielka tragedia, informacja właśnie obiegła Polskę
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 19.12.2020 12:58

Nie żyje Ewa Pieczyńska. Wielka tragedia, informacja właśnie obiegła Polskę

Chick Vennera
fot. lelum.pl

Nie żyje prof. Ewa Pieczyńska. Przez wiele lat była kierowniczką Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego, nazywano ją „damą polskiej limnologii”. Cała jej kariera zawodowa była związana z Wydziałem Biologii UW. W swoim życiu została wyróżniona medalem im. Alfreda Lityńskiego za wybitne osiągnięcia w limnologii. Swoje kondolencje złożyli pracownicy zakładu oraz studenci.

Nie żyje bardzo ważna postać Zakładu Hydrobiologii UW. Prof. Ewa Pieczyńska swoją karierę zawodową i naukową rozpoczęła na rok przed ukończeniem Wydziału w 1955 roku. Niemal do samego końca była z nim związana.

Nie żyje prof. Ewa Pieczyńska

Jej zainteresowania naukowe skupiały się wokół środowiska i organizmów strefy przybrzeżnej jezior. Jej pionierskie badania miały ogromny wpływ na rozwój polskiej limnologii. Wokół tej problematyki, pod jej opieką powstało wiele prac magisterskich i doktoranckich.

Była również m.in. dziekanem Wydziału Biologii UW, przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Zoologii, członkiem Senatu UW, członkinią wielu towarzystw naukowych, komitetów, rad naukowych i komisji ekspertów, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i jego członkini honorowa.

Choć od wielu lat była na emeryturze i coraz rzadziej bywała w Zakładzie, do ostatnich dni była aktywnym członkiem naszego zespołu, i nigdy nie przestaliśmy nazywać Jej Szefową. W trakcie naszych seminariów i dyskusji naukowych czy luźnych rozmów miała zawsze mądre, trafione w sedno komentarze i uwagi. Była pełna życzliwości dla swoich kolegów i studentów, cierpliwa, wyrozumiała i dyskretna, choć także wymagająca — możemy przeczytać na stronie internetowej zakładu Hydrobiologii UW.

Studenci podkreślają, że była dla nich niewątpliwym autorytetem. Odwoływali się do niej nie tylko w sprawach naukowych, lecz także w trudnych momentach zawodowych czy życiowych.

Jej odejście to dla nas wszystkich bolesna i nieodżałowana strata. Nieodwołalnie zamknięty ponad półwieczny piękny rozdział w historii Zakładu Hydrobiologii — wspominają.

Kim była prof. Ewa Pieczyńska? Nie żyje uwielbiana wykładowczyni, „dama limnologii”

Prof. Ewa Pieczyńska była biologiem, wykładowczynią i wieloletnią kierowniczką Zakładu Hydrobiologii na Uniwersytecie Warszawskim. Kierowała nim przez 20 lat, organizując od podstaw zespół, jego dydaktykę i badania. Za jej kadencji placówka naukowa świetnie prosperowała i była znana zarówno w kraju, jak i za granicą.

Pogrzeb odbędzie się 21 grudnia o godz. 13 w Domu pogrzebowym Styks przy ul. Wincentego 79 (Cmentarz Bródnowski), w jednej z sal na piętrze. Ze względu na pandemię koronawirusa będzie mogło do niej wejść nie więcej niż 12 osób.

Około godzi. 13.30 kondukt pogrzebowy wyruszy do grobu rodzinnego spod drewnianego kościoła przy głównej bramie cmentarza. Poinformowano, że w tej części ceremonii nie ma ograniczeń co do liczby osób.

Niestety to niejedyna przykra wiadomość, o której dzisiaj informowaliśmy. Zmarła wybitna postać polskiej branży filmowej.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: hydro.biol.uw.edu.pl