Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje Andrzej Zakrzewski. Reżyser miał 86 lat
Marta Kulik
Marta Kulik 29.06.2021 22:29

Nie żyje Andrzej Zakrzewski. Reżyser miał 86 lat

dziennikarka
Zdjęcie ilustracyjne, Obraz summa z Pixabay

We wtorek wieczorem dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przekazał bardzo smutną wiadomość. W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy, radiowy i telewizyjny Andrzej Zakrzewski.

– Dotarła do mnie wstrząsająca wiadomość o śmierci Andrzeja Zakrzewskiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów Teatru Polskiego Radia – mówił dyrektor.

Nie żyje Andrzej Zakrzewski

– Przez całe swoje piękne, artystyczne życie, był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wszystkie swoje umiejętności, sposób patrzenia na świat, na ludzi oddał sztuce radiowej. Był uwielbiany przez aktorów. Przyjaźnił się z największymi – z Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem – mówił Janusz Kukuła, czytamy na polskieradio24.pl.

Andrzej Zakrzewski urodził się 28 czerwca 1935 w Warszawie, był absolwentem Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilleraw Łodzi.

W 2001 roku artysta otrzymał Nagrodę Honorową „Wielki Splendor” Teatru Polskiego Radia. Był znawcą powstania warszawskiego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Do Zakrzewskiego trafiły także następujące nagrody: Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za „Kartotekę rozrzuconą” wg Różewicza i „Złoty Szczupak” za reżyserię „Zegarka” Jerzego Szaniawskiego na IV Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie.

– Pan Andrzej Zakrzewski to wielka kultura – ogromna znajomość literatury, przede wszystkim francuskiej. Fenomenalnie potrafił pracować nad tekstem. Z aktorem szukał zawsze dobra i piękna. Był wielkim znawcą historii przede wszystkim powstania warszawskiego. To dzięki niemu powstało bardzo wiele pięknych słuchowisk opowiadających o tym przerażającym okresie – mówił dyrektor Kukuła.

Zakrzewski był reżyserem spektakli telewizyjnych takich jak Pomysł na morderstwo, Ja, Alex Heyst, Para za parą, Nocna opowieść czy Replay.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: polskieradio24.pl, filmpolski.pl