Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Barbara Ślizowska. W jej dorobku znajduje się wiele medali
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 02.02.2023 21:10

Nie żyje Barbara Ślizowska. W jej dorobku znajduje się wiele medali

Barbara Ślizowska
fot. Ja Fryta from Strzegom, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons, 41330/pixabay, canva.com

Media obiegła przykra wiadomość. Świat sportu stracił prawdziwą legendę, Barbara Ślizowska odeszła na zawsze. Pozostawiła po sobie listę imponujących zwycięstw i stos medali. Smutne wieści przekazał Polski Komitet Olimpijski.

Dwukrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich, kochała sport i nawet po zakończeniu kariery zawodniczej aktywnie działała na rzecz krajowego sportu. Była nadwiślańską dumą i chlubą.

Barbara Ślizowska odeszła w wieku 87 lat

Barbara Ślizowska (właśc. Barbara Ślizowska-Konopka) przyszła na świat  4 lutego 1935 w Krakowie — i tu, dwa dni przed swoimi 88. urodzinami odeszła na zawsze. Jako polska gimnastyczka zdobyła 54 medale, była także wybitną trenerką kadry narodowej. 

Smutną informację przekazał m.in. Polski Komitet Olimpijski.

– Zmarła Barbara Ślizowska, gimnastyczka sportowa, trenerka i sędzia sportowa, dwukrotna olimpijka, brązowa medalistka Igrzysk XVI Olimpiady Melbourne 1956 w ćwiczeniach druż. z przyborem. Najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia – czytamy w komunikacie podpisanym przez prezesa Kraśnickiego.

Absolwentka miejscowego Liceum Administracyjno-Handlowego i warszawskiej AWF, gdzie otrzymała tytuł magistra i uprawnienia trenerskie, gimnastyką sportową zajęła się już po wojnie. Był rok 1952, kiedy po raz pierwszy wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach — wówczas znalazła się w pierwszej dziesiątce w wieloboju drużynowym.

54 medale i dwie olimpiady. Barbara Ślizowska była prawdziwą legendą

Na największy sukces w swojej karierze nie musiała długo czekać — już cztery lata później, podczas Igrzysk w Melbourne wywalczyła dla Polski brązowy medal w ćwiczeniach drużynowych z przyborem.

Karierę zakończyła w 1958 roku, mając na koncie dwie olimpiady, 54 medale mistrzostw Polski seniorek (w tym 21 złotych!), a także dwa srebrne „krążki” na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w wieloboju drużynowym. Nie spoczęła jednak na spokojnej, sportowej emeryturze — została trenerką, kadry narodowej i olimpijskiej.

Barbara Ślizowska na zawsze zapisała się w historii polskiego sportu. Za ogromne zasługi została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą odznaką Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Prywatnie zaś była żoną, mamą i babcią — z drugiego małżeństwa z gimnastykiem Andrzejem Konopką, miała córkę. Barbara (junior) urodziła się 25 grudnia 1959 roku.

Zmarła Barbara Ślizowska, gimnastyczka sportowa, trenerka i sędzia sportowa, dwukrotna olimpijka, brązowa medalistka Igrzysk XVI Olimpiady #Melbourne1956 w ćwiczeniach druż. z przyborem.
Najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia.

Andrzej Kraśnicki
Prezes #PKOl pic.twitter.com/nIHGmr7Wiy

— PKOl (@PKOL_pl) February 2, 2023

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Polski jasnowidz nie ma wątpliwości. Ma się wydarzyć za kilka miesięcy: „coś wielkiego, co nas przerazi”
    2. Ksiądz wpadł w szał podczas mszy. Dostał sms od parafianki, wideo trafiło do sieci
    3. Nie żyje ceniona dziennikarka. Polacy uwielbiali jej nietypowy głos, miała tylko 66 lat

Źródło: Przegląd Sportowy, Sportowe Fakty, Radio Zet

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?