Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nie żyje kultowy polski artysta Eugeniusz Brożek
Karol Osiński
Karol Osiński 14.06.2021 17:54

Nie żyje kultowy polski artysta Eugeniusz Brożek

Chick Vennera
fot. lelum.pl

Dopłynęły do nas tragiczne informacje z kraju. Zmarł bardzo uznany polski malarz naiwny Eugeniusz Brożek. Większość swojego życia spędził na Kielecczyźnie, gdzie tworzył i udoskonalał swoje prace. Przyczyna śmierci artysty nie została podana. Miał 73 lata.

Eugeniusz Brożek miał doświadczenie nie tylko w malarstwie, ale również ciężkich pracach, które podejmował na Śląsku oraz w rodzimej miejscowości.

Nie żyje Eugeniusz Brożek

Eugeniusz Brożek przyszedł na świat w miejscowości Przełaj nieopodal Sędziszowa w woj. świętokrzyskim. Spędziwszy tam najmłodsze lata swojego życia przeniósł się na Śląsk, a dokładnie do Sosnowca gdzie kontynuował edukację oraz podjął pierwszą pracę w kopalni.

Później kształcił się zawodowo w hucie Katowice, a także Fabryce Kotłów w Raciborzu. W roku 1976 postanowił wrócić do Sędziszowa i zatrudnić się w tamtejszej Fabryce Kotłów Sefako. Później przeniósł się do pracy na kolei.

Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął jeszcze podczas pobytu na Śląsku, jednak podawana przez niego oficjalna data to rok 1980. Związał się wówczas z grupą plastyków amatorów, prowadzących swoją działalność w Klubie Twórców Nieprofesjonalnych przy Domu Kultury w Jędrzejowie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

W roku 1984 został współzałożycielem grupy artystycznej Sędziwoje. Po raz pierwszy zaprezentował swojej prace szerszej publice podczas V Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w kieleckim Domu Kultury, gdzie otrzymał II nagrodę.

Kim był Eugeniusz Brożek?

Jego prace zostały docenione do tego stopnia, że doczekał się własnej wystawy w Muzeum Narodowym w Kielcach. W następnych latach zaczął tworzyć na skalę ogólnokrajową, a jego twórczością zainteresowały się muzea w całej Polsce.

Eugeniusz Brożek był artystą malującym obrazy o tematyce wiejskiej, religijnej i fatnastyczno-baśniowej. Często sięgał również do tematyki społeczno-politycznej, a także historii.

Artysta znalazł swoje miejsce w sztuce zwanej naiwną. Naiwność jego dzieł oznacza oryginalność i świeżość w postrzeganiu rzeczywistości, a także szczerość wypowiedzi nieskrępowanej metodami kształcenia plastycznego – pisała o nim Janina Skotnicka.

Twórczość Eugeniusza Brożka stała się na tyle popularna, że trafiła również poza granice naszego kraju. Wystawiana była m.in. w Szwajcarii, Belgii, Australii, USA, Francji, Belgii, czy Niemczech. To niestety nie pierwsza przykra wiadomość, jaką dzisiaj podajemy.

Zobacz wideo:

W powyższym wideo możecie zobaczyć część prac Eugeniusza Brożka.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: nagrodakolberg.pl, echodnia.eu