Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Niedługo pojawią się w całej Polsce. Dziwne zdjęcie obiegło internet, ludzie przecierają oczy
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 17.06.2021 16:42

Niedługo pojawią się w całej Polsce. Dziwne zdjęcie obiegło internet, ludzie przecierają oczy

Gąsienice
fot. Iwona Jóźwicka / Lasy Państwowe / https://dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/w-sieci-

Do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać mnóstwo pajęczyn. Jednak uspokajamy. To nie inwazja pająków. Wszystko za sprawą gąsienic, które w czerwcu rozpoczynają intensywne żerowanie.

W sieci pojawiło się zdjęcie, które wywołało ogromne zdziwienie. Chociaż na fotografii opublikowanej przez Lasy Państwowe możemy dostrzec pajęczyny, w istocie nie jest to robota pająków.

Zdjęcie pajęczyn obiegło Internet

Sieci, które na zdjęciu oplatają przydrożne krzewy, zostały wytworzone przez gąsienice motyla namiotnika. Gąsienice te już wczesną wiosną szykują się do żerowania.

Gąsienice żerują przez cały okres kwitnienia roślin. Ta przeźroczysta sieć, która przypomina pajęczynę, to tzw. oprzęd, który wytwarzają, gdy cały wierzchołek krzewu zostaje objedzony.

Im gąsienice są większe, tym większe jest ich zapotrzebowanie na pokarm. To dlatego w niektórych rejonach można dostrzec tak duże ilości luźnych splotów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:


Na początku czerwca, gdy gąsienice kończą okres żerowania, zaczynają tworzyć gęste pajęczynowate oploty, w których później tworzą kokony i przepoczwarzają się.

Gąsienice motyla namiotnika mogą powodować tzw. gołożer. Co to oznacza? Mogą pozbawić krzewy wszystkich liści.

Zobacz zdjęcie:

Sieci wytworzone przez gąsienice motyla namiotnika / fot. Iwona Jóźwicka/ Lasy Państwowe

Artykuły polecane przez redakcję Lelum

Źródło: Podroze.onet.pl, o2.pl

Tagi: zdjęcie