Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Nietypowy objaw raka mózgu. Występuje u kobiet i mężczyzn
Karol Osiński
Karol Osiński 25.03.2021 08:07

Nietypowy objaw raka mózgu. Występuje u kobiet i mężczyzn

Rak mózgu
fot. Ivan Aleksic/unsplash.com

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że rak mózgu zalicza się do grona najgroźniejszych nowotworów, jakie mogą dotknąć człowieka. Jego symptomy często mogą być nietypowe, jednak często bywają lekceważone. Warto się z nimi zapoznać, by być przygotowanym na ewentualne niebezpieczeństwo.

Rak mózgu występuje, lub inaczej pierwotny złośliwy nowotwór wewnątrz czaszkowy występuje u około 6 na 100 tys. osób rocznie. Niestety często zdarza się, że wykryty zostaje za późno, chociaż przejawiały się nietypowe objawy.

Rak mózgu: nietypowe objawy

Rak mózgu bardzo często jest trudny do zdiagnozowania. Zdarza się, że guz jest niemożliwy do usunięcia ze względu na jego umiejscowienie. Diagnoza raka mózgu bywa ciężka ze względu na nietypowe objawy mu towarzyszące. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia wzroku.

Osoba z takimi zaburzeniami zazwyczaj widzi kolorowe, ciemne lub jasne plamki przed oczyma, a obraz wydaje się wyjątkowo niewyraźny, a momentami nawet zaćmiony. Są to wyraźne sygnały do tego, że powinniśmy zacząć się niepokoić. Pojawić się może także oczopląs lub niedowidzenia połowiczne.

Podobnie dzieje się w przypadku problemów ze słuchem. Osoby nieświadomie cierpiące na raka mózgu mogą skarżyć się na niedosłyszenie lub omamy słuchowe. Zdarzają się trudności z interpretacją dźwięków, a nawet utrata słuchu w jednym uchu. Możemy odczuć to nawet podczas rozmawiania przez telefon.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Kolejnym z problemów pojawiających się przy raku mózgu mogą być zaburzenia mowy i koncentracji. Ludzie, u których podejrzewa się omawianą chorobę, mają trudności ze skupieniem oraz bywają apatyczne. Ciężko im się składnie wysłowić i popełniają mnóstwo błędów w mowie.

Dodatkowo na raka mózgu mogą wskazywać jeszcze takie objawy jak: wodogłowie, problemy z chodzeniem, u kobiet może być to bezpłodność i zaburzenia miesiączkowe, a u mężczyzn spadek libido, czy impotencja. Według statystyk częściej na tę chorobę popadają mężczyźni.

Najczęstsze objawy raka mózgu

Diagnostyka raka mózgu odbywa się zazwyczaj poprzez wykonanie badań obrazowych tj.: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Do najczęstszych objawów raka mózgu należy zaliczyć: podwyższone ciśnienie wewnątrz czaszkowe, na które mogą składać się bóle głowy, nudności, czy częste poranne wymioty, problemy z pamięcią, padaczka, czy zaburzenia kończyn, czucia i mowy.

Raka mózgu wykrywa się zazwyczaj poprzez przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem, wykonanie wcześniej wspomnianych badań, czy badanie dna oka pacjentów, skarżących się na podwyższone ciśnienie wewnątrz czaszkowe. Polecamy nie lekceważyć tego typu objawów.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: o2.pl, zwrotnikraka.pl