Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > 41 księży wydało oświadczenie ws. WOŚP. Padły zdumiewające słowa, „Ze smutkiem stwierdzamy…”
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 04.02.2021 18:28

41 księży wydało oświadczenie ws. WOŚP. Padły zdumiewające słowa, „Ze smutkiem stwierdzamy…”

ofiara na tacę
pixabay.com @paterdarius

41 księży wydało specjalne oświadczenie ws. WOŚP, na którym padły zdumiewające dla niektórych słowa. Duchowni wyrazili swoje ubolewanie i wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy Fundacji. Ich deklaracja pojawiła się na stronie Więź.pl. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy – można było przeczytać.

31 stycznia miał miejsce 29. finał WOŚP. W trakcie zbierania pieniędzy doszło do mało przyjemnego incydentu, podczas którego jeden z krakowskich księży przegonił wolontariuszkę z puszką spod terenu kościoła. Teraz duchowni wydali oświadczenie w tej sprawie.

Księża wydali oświadczenie ws. WOŚP

Filmik z wyżej opisywanego wydarzenia trafił na media społecznościowe i szybko obiegł Internet. Był szeroko komentowany w mediach.

Na nagraniu słychać, jak ksiądz z parafii św. Szczepana w Krakowie przegania spod kościoła wolontariuszkę WOŚP słowami: „Won stąd! Wara stąd!”. Za jego słowa i zachowanie przeprosił już proboszcz parafii, ks. Leszek Garstka.

Składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy Wolontariuszkę i Wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca – napisał w oświadczeniu na stronie parafii.

Z kolei ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii, w rozmowie z Onetem powiedział, że to wydarzenie było „incydentem” i zapewnił, że większość duchownych i kościołów w ich diecezji wspiera WOŚP i pomaga wolontariuszom.

Niedawno 41 innych księży pragnęło podziękować Jurkowi Owsiakowi i WOŚP za pomoc, którą co roku niosą. W tym celu opublikowali specjalne oświadczenie.

Oświadczenie ws. WOŚP. Księża dziękują

Jako duchowni pracujący w różnych środowiskach pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność panu Jerzemu Owsiakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pracę i entuzjazm. „Działalność charytatywna ma sens tylko wtedy, gdy angażuje serce” – powiedział papież Franciszek – napisano na wstępie.

Dodali, że swoje słowa uznania szczególnie kierują do wszystkich wolontariuszy, wśród których są ich parafianie, studenci i uczniowie. Podkreślili, że chcą o tym wszystkim powiedzieć głośno, ponieważ z niepokojem obserwują wiele działań i słów, które zmierzają do obniżenia zaufania społecznego, jakim obecnie cieszy się WOŚP.

Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze do niedawna był jednym z nielicznych wydarzeń łączących niemal wszystkich Polaków. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy – zauważono nie bez cienia żalu.

Przypomnieli, że wielu zwykłych księży od początku istnienia WOŚP aktywnie włącza się w jej działania. Księża kategorycznie sprzeciwili się kierowaniu kłamstw i insynuacji pod adresem Jurka Owsiaka.

Wyrażamy również nasze ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła. Każdego roku dochodzi bowiem do incydentów, które są nie tylko gorszącym zaprzeczeniem postawy ewangelicznej, ale również bulwersującym brakiem elementarnych zasad kultury – podsumowano na końcu.

Ich słowa do was trafiają?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiez.pl