Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Oświadczenie Donalda Tuska. Powiedział do Polaków, jak powinien zostać rozwiązany kryzys na granicy
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 29.08.2021 14:37

Oświadczenie Donalda Tuska. Powiedział do Polaków, jak powinien zostać rozwiązany kryzys na granicy

Donald Tusk
screen / Platforma Obywatelska / Facebook

Od kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa uchodźców z Afganistanu i Iraku. Donald Tusk wydał w ostatnich dniach oświadczenie, w którym proponuje rozwiązanie krytycznej sytuacji.

Jakiś czas temu donosiliśmy o coraz tragiczniejszej sytuacji na granicy naszego kraju: zamieszaniu informacyjnym, pogarszającym się stanie zdrowia migranów i przemocowych zachowaniach żołnierzy polskich.

Wspominaliśmy też o zakazanej przez prawo międzynarodowej technice push-back, stosowanej przez Straż Graniczną wobec migranów, próbujących przedostać się do Polski – więcej o sprawie TUTAJ.

Teraz o całej sytuacji postanowił wypowiedzieć się przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Polityk opublikował na swoim profilu na Facebooku film, w którym wygłosił specjalny komunikat.

Tusk o uchodźcach w Usnarzu Górnym

Były przewodniczący Rady Europejskiej wyraził zaniepokojenie całą sytuacją i rosnącym kryzysem humanitarnym, jak nazwał złą sytuację, w jakiej znaleźli się uchodźcy.

Tusk podkreślił, że wie o zaniepokojeniu tej części społeczeństwa, której głównym powodem do niepokoju w obecnej sytuacji jest działalność Łukaszenki, mającego organizować prowokacje w postaci strumieni migrantów.

Polityk skierował też wypowiedź do tych obywateli, których główną troską jest sytuacja zagrożenia zdrowia i życia ludzi, koczujących na granicy. Według szefa PO, aby zapobiec dramatycznemu rozwojowi wydarzeń, należy… zbudować „zgodę narodową”.

Tusk wyraził przy tej okazji wyjątkowo optymistyczne założenie, że „wszyscy chcą pomóc tym, którzy cierpią”. Dodał też, że równie ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa polskich granic.

Polityk zauważył też, że ofiarami są zarówno uchodźcy, którzy chorują z wyziębienia, głodu i pragnienia na granicy, i którym odmawia się pomocy lekarskiej, jak i służby straży granicznej, bo ucierpiała ich reputacja.

Tusk dwukrotnie podkreślił, że jego oraz obywateli Polski martwi „bezradność i bezsilność polskiego rządu„. Szef opozycji zaapelował, by politycy nie wykorzystywali sytuacji do gry, lecz usiedli do wspólnych obrad, ponad podziałami politycznymi.

Bezradność polskiego rządu – czy cynizm polityczny?

Internauci oraz publicyści mają wiele zastrzeżeń do wystąpienia byłego premiera RP. Nie tylko w kwestii zrównania problemów migranów i strażników, czy też pustych znaczeniowo słów o zgodzie narodowej.

To, co obecnie szczególnie martwi działaczy zajmujących się problemami uchodźców, to bynajmniej nie bezradność polskiego rządu, o jakiej mówił Tusk, a raczej ich szkodliwe działania wprowadzające zmiany w polskim prawie.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda wytłumaczył niewpuszczanie uchodźców troską o ewentualny konflikt z Unią Europejską, podczas gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka kilka dni temu wydał oświadczenie, w którym uznał dotychczasowe działania polskiego rządu za niezgodne z prawem międzynarodowym.

Poza tym powstał rządowy projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego założenia mogą usankcjonować prawnie dotychczasowe zachowania służb i Straży, takie jak technika push-back.

Relacja na Bieżąco z Usnarza Górnego – stan zdrowia grupy migrantów jest krytyczny:

Całe oświadczenie Tuska w sprawie uchodźców tutaj:

Źródła: Facebook, ocalenie.org.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Fenomenalny występ Dody na koncercie Polsatu i RMF FM