Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Płatności kartą: sytuacje, w których możesz liczyć na chargeback, czyli zwrot pieniędzy
Michał Fitz
Michał Fitz 17.12.2022 13:55

Płatności kartą: sytuacje, w których możesz liczyć na chargeback, czyli zwrot pieniędzy

Chargeback
fot. Canva Pro

Zakupy przy użyciu karty płatniczej zrobiły się w naszym kraju bardzo popularne. Wiele osób nie korzysta już nawet z gotówki. Mimo takiej powszechności płacenia drogą elektroniczną wciąż mało kto wie, czym tak naprawdę jest chargeback. 

Warto o nim wiedzieć, gdyż może się okazać, że ten mechanizm pewnego razu pozwoli nam odzyskać pieniądze, nawet jeśli sprzedawca będzie bardzo nieżyczliwy.

Czym jest chargeback?

Być może niektórzy zaznajomieni są z mechanizmem cashback, dzięki któremu można wypłacić pieniądze przy zakupach. Choć ma podobną nazwę co chargeback, nie należy ich mylić, bo przydadzą się w zupełnie innych sytuacjach.

Chargeback jest pomocny szczególnie wtedy, gdy w trakcie zakupów klient zostanie oszukany przez sprzedawcę, któremu płacił przy pomocy karty. Gdy pozyskany produkt jest uszkodzony bądź niezgodny z opisem, dzięki wspomnianej funkcji możemy odzyskać zainwestowane pieniądze i to nawet pomimo stawiającego opór sprzedającego.

Często bowiem zdarza się tak, że osoby po drugiej stronie transakcji są nie do końca uczciwe i nie chcą akceptować zwrotu towaru, nawet jeśli ten jest w pełni uzasadniony. Jak więc wtedy odzyskać wtopione pieniądze?

Jak aktywować chargeback?

Wspomniana opcja jest dostępna w ramach usług każdego operującego w Polsce banku. Jak więc z niej skorzystać, gdy sprzedawca utrudnia reklamację? Wówczas należy wysłać do banku pismo z podaniem o chargeback, w którym wymienione zostaną szczegóły przeprowadzonej transakcji oraz opisana zostanie cała sytuacja związana z nieudaną reklamacją.

Wtedy bank wszczyna dochodzenie, na podstawie którego dochodzi do wniosku, czy klientowi faktycznie należą się pieniądze z powrotem. Zgłaszając więc chargeback, należy upewnić się, że wina na pewno leży po stronie sprzedawcy. Bank z pewnością nie da się bowiem naciągnąć na nieuzasadnioną próbę odzyskania pieniędzy.

Warto również pamiętać, że chargeback jest mechanizmem rzadko stosowanym w naszym kraju, dlatego procedury z nim związane mogą się w niektórych bankach dłużyć. Wówczas warto upominać się o swoją sprawę.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy
Tagi: chargeback
Powiązane
Chłopaki nie płaczą
Znasz “Chłopaki nie płaczą” na pamięć? To kto to powiedział? Nawet najwięksi fani będą mieli problemy