Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Polacy dobrze znali tatę Macieja Kurzajewskiego. Gdy zwolniono go z pracy, nie miał lekko
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 03.06.2022 12:32

Polacy dobrze znali tatę Macieja Kurzajewskiego. Gdy zwolniono go z pracy, nie miał lekko

Maciej Kurzajewski
Piotr Molecki/East News

Maciej Kurzajewski rozwinął imponującą karierę, jednak nie był pierwszym, który rozsławił rodzinne nazwisko. Polacy dobrze znali ojca prezentera, który aktywnie działał na rzecz kraju. Kiedy stracił pracę w mediach, podjął zaskakujący zawód.

Nie tak dawno temu Maciej Kurzajewski uczcił rocznicę śmierci swojego ojca. Czesław Kurzajewski zmarł 12 maja 2019 roku, zaledwie tydzień przed swoimi 78. urodzinami. Na Instagramie pojawiła się relacja oraz fotografia, a prezenter we wzruszających słowach wspomniał bliskiego.

Maciej Kurzajewski wspominał bliskiego. Jego ojca znała cała Polska

Czesław Kurzajewski urodził się 19 maja 1944 w Kaliszu. Ukończył Zaoczne Zawodowe Studium na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i wydawało się, że obrany zawód towarzyszył mu zawsze — choć nieraz musiał się z nim rozstawać.

Pracę w mediach rozpoczął jako zaopatrzeniowiec wytwórni sprzętu komunikacyjnego, a aż do 1970 roku był korespondentem prasy i radia. Właśnie wtedy po raz pierwszy musiał się pożegnać z fachem, do którego powrócił po 4 latach. Zaś w 1980 r. związał się z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, gdzie piastował funkcję redaktora naczelnego pisma „Słowo Wolne”. W ten sposób mógł spełniać się nie tylko jako dziennikarz, ale także patriota, za co przyszło mu zapłacić słoną cenę.

Zmianę przyniosło wprowadzenie stanu wojennego. Przeciwstawiający się władzy PRL działacz został zwolniony i od tej pory rozpoczęła się jego zawodowa tułaczka — od roboty do roboty. Pracował nawet, jako ajent skupu surowców wtórnych.

Wreszcie „Solidarność” powróciła, a od przełomu lat 80. i 90. Czesław znów mógł redagować pisma związkowe, a następnie został sekretarzem Komitetu Obywatelskiego w województwie kaliskim, aż wreszcie otrzymał mandat posła na sejm X kadencji. Z polityki wycofał się jednak dość szybko, bo już w 1991 roku.

Maciej Kurzajewski był bardzo związany z ojcem, który zaszczepił w nim miłość do dziennikarstwa. Jego mądrość, wiarę w ludzi i troskę wspominała także była żona prezentera TVP, Paulina Smaszcz.

Były działacz „Solidarności” został pochowany na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie.

Maciej Kurzajewski

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. „Rodzinka.pl”. Kacper Boski już tak nie wygląda. Mateusz Pawłowski kończy 18 lat! [GALERIA]
  2. Ruszyła pilna akcja. Chodzi o zanieczyszczenie toksynami
  3. „Lepiej, żeby prawda nie ujrzała światła dziennego”. Hakiel zamieścił tajemniczy wpis ws. rozstania z Cichopek

Źródło: Super Express