Rozrywka.Lelum.pl

Fot.unsplash.com/Jack Finnigan

Polacy starzeją się najszybciej w Europie. Dlaczego?

13 Sierpnia 2018

Autor tekstu:

Barbara Ruppel

Polacy starzeją się jako społeczeństwo i statystyki nie zapowiadają, żeby miało się to zmienić w przyszłości. Ma być jeszcze gorzej. Dlaczego, mimo wielkiego sukcesu programu 500 plus, ciąży nad nami widmo starości?

Polacy starzeją się jako społeczeństwo i statystyki nie zapowiadają, żeby miało się to zmienić w przyszłości. Ma być jeszcze gorzej. Dlaczego, mimo wielkiego sukcesu programu 500 plus, ciąży nad nami widmo starości?

Mediana wieku w Polsce to 40 lat. Badacze biją na alarm — w ciągu kilkudziesięciu lat Polacy będą najstarszym narodem w Europie. Według przewidywań, w roku 2060 średnia wieku w Polsce będzie wynosić 52 lata. Niestety, nie tylko Polacy starzeją się z zawrotną szybkością. Jeśli progrozy są słuszne, taki sam los czeka Niemców, Włochów, Hiszpanów czy Greków. Wydaje się, że zmierzamy do tego, że Stary Kontynent nie będzie już tylko nazwą, a faktem.

Dlaczego Polacy starzeją się tak szybko?

W latach sześćdziesiątych mediana wieku w Polsce nie była wysoka i wynosiła 26 lat (jedną z najniższych w Europie), co oczywiście tłumaczyć można skutkiem drugiej wojny światowej. Lata 90 przyniosły znaczny skok, gdzie średni wiek w Polsce wynosił 32 lata. Rok 2018, pomimo dużego przyrostu naturalnego, który można przypisać sukcesowi rządowego programu 500 plus, nie zmienił jednak wiele w statystykach — wciąż Polacy starzeją się najszybciej. Jednym z głównych powodów jest emigracja młodych Polaków. Szacuje się, że obecnie poza granicami kraju przebywa ponad 2.5 miliona rodaków.

Dlaczego Polacy emigrują?

Polacy wyjeżdżają najczęściej w celach zarobkowych, nierzadko przeprowadzają się z całymi rodzinami. Statystyki mówią jasno — fala emigracji rośnie z każdym rokiem i nic nie zapowiada, że się to zmieni. Typowy emigrant to osoba młoda, dobrze wykształcona, która jednak nie potrafi odnaleźć się na polskim rynku pracy. Państwa takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia są atrakcyjne zarobkowo dla Polaków.

Polacy starzeją się, ale nic nie zapowiada, że będzie to łatwa starość. Dużo łatwiej i przyjemniej jest być osobą starszą w innych krajach Unii Europejskiej, jak pokazują statystyki. A co wy myślicie o tym, że Polacy starzeją się najszybciej w Europie?

ZOBACZ TEŻ
  1. Chcesz wyglądać świetnie po przebudzeniu? Mamy na to sprawdzone sposoby
  2. Justin Bieber płacze na ulicy. Co się stało?
  3. Deynn i Majewski wracają do POLSKI! „Będą udawać nawróconych

źródła: fpiec.pl, money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Nowości

"Niewiele możemy". Biskup na kazaniu zaczął mówić o Marcie Kubackiej, poruszające słowa
Czytaj więcej >

Nowości

Magda Gessler przed chwilą wydała komunikat. Przyznała się do haniebnego zachowania
Czytaj więcej >

Nowości

Gessler przerwała rewolucję, właściciel lokalu doprowadził ją do białej gorączki w "Kuchennych rewolucjach"
Czytaj więcej >

Nowości

Pierwszy odcinek TTBZ dla Rocka był bardzo trudny. Ujawnił, co działo się za kulisami
Czytaj więcej >

Nowości

Katarzyna Dowbor doprowadziła małego chłopca do łez. Wybuchł płaczem, po tym co powiedziała
Czytaj więcej >

Nowości

W domu Iwony z "Sanatorium miłości" dominuje jeden kolor. Mało kto zdecydowałby się na taki wystrój
Czytaj więcej >
Barbara Ruppel

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]