Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Przełom dla wszystkich posiadających prawo jazdy. Minister ogłosił historyczną zmianę
Karol Osiński
Karol Osiński 04.09.2020 21:01

Przełom dla wszystkich posiadających prawo jazdy. Minister ogłosił historyczną zmianę

egzamin
fot. eastnews.pl, Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Prawo jazdy jest obecnie jedynym wymaganym dokumentem, który kierowcy muszą mieć ze sobą podczas prowadzenia auta. Dwa lata temu w życie weszła ustawa, która głosi, że dowód rejestracyjny oraz dokumenty potwierdzające ubezpieczenie samochodu mogą zostać w domach. Tym razem czeka nas przełom. Minister ogłosił ważną decyzję.

To już przeszłość. Dzisiaj kierowcy w przypadku niezabrania ze sobą z domu tych dokumentów nie muszą się stresować. Inaczej jest w przypadku prawa jazdy. Kontrole policyjne na drogach wymagają dokumentu, który uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów. W przypadku braku posiadania przy sobie prawa jazdy policjanci mogą nałożyć na kierującego karę pieniężną w wysokości 50 zł.

Czy podczas prowadzenia auta trzeba mieć ze sobą prawo jazdy?

Tak. Prawo jazdy to obecnie jedyny wymagany dokument, jaki kierowcy muszą mieć ze sobą podczas prowadzenia pojazdu. Jeszcze kilka lat temu auta musiały być wyposażone nie tylko w niezbędny sprzęt, ale także w dokumenty potwierdzające ubezpieczenie samochodu, a także dowód rejestracyjny.

Prawo jazdy jest bardzo przydatnym dokumentem. Podczas jazdy, kierowcy są zobowiązani do posiadania go ze sobą. Dzisiaj została przekazana informacja, o świeżo wprowadzonej, przełomowej ustawie. Wejdzie ona w życie dopiero za kilka miesięcy.

  1. Nowe obostrzenia. Właśnie przekazano informację, wielu Polaków będzie zrozpaczonych
  2. Dramatyczne sceny w Nasz nowy dom, zagrożenie dla życia i zdrowia rodziny. Katarzyna Dowbor musiała podjąć interwencję

Wkrótce w życie wejdzie nowy przepis

Z Ministerstwa Cyfryzacji napływają nowe informacje. Za pośrednictwem Twittera poinformowano, że od 5 grudnia prawo jazdy podczas kierowania pojazdem nie będzie wymagane. Zamiast tego kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej aplikacji w swoich smartfonach.

Nowy przepis zacznie obowiązywać 5 grudnia. Minister Cyfryzacji Marek Zagorski oznajmił:

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam.

Dodatkowo w aplikacji kierowcy będą mogli sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych na swoim koncie.

ZOBACZ WIDEO:

???? To już pewne! Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. ???? Minister cyfryzacji @ZagorskiMarek właśnie podpisał dokument, dzięki któremu staje się to możliwe. ????????#ePolakpotrafi #prostadroga
????https://t.co/m7CYrJPyMo pic.twitter.com/tqjYBfXZgR

— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) September 4, 2020