Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Problem ze słabymi i wypadającymi włosami? Nie zniknie sam! Jak go skutecznie rozwiązać ?
Adrianna Boryń
Adrianna Boryń 30.08.2022 16:41

Problem ze słabymi i wypadającymi włosami? Nie zniknie sam! Jak go skutecznie rozwiązać ?

Włosy
unsplash.com @timmossholder

Chyba każda z nas marzy o mocnych, gęstych i lśniących włosach. Aby o nie zadbać, do dyspozycji mamy cały arsenał możliwości. Najczęściej korzystamy ze specjalistycznych kosmetyków pielęgnacyjnych i profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, ale chętnie sięgamy też po suplementy diety. Co w przypadku, gdy pomimo stosowania wymienionych metod włosy są nadal matowe i łamliwe?

Dziennie tracimy między 50 a 100 włosów

… i jest to zjawisko naturalne. Jeśli jednak wypada ich znacznie więcej i podczas codziennego czesania łatwo zaobserwować, że na szczotce jest ich o wiele za dużo, a pozostałe nie wyglądają zdrowo, to sygnał, że być może mamy do czynienia z poważniejszym problemem i warto poszukać skutecznych rozwiązań. Dlaczego włosy wypadają? Co wpływa na ich kondycję? Czy matowe i słabe mogą stać się błyszczące i mocne?

Co wpływa na stan i wygląd włosów?

Na kondycję i stan włosów wpływa wiele składowych. Są one nierozłącznym elementem ludzkiego ciała, dlatego jednym z podstawowych czynników warunkujących zdrowe i piękne włosy jest zbilansowana dieta pełna witamin, aminokwasów i substancji mineralnych. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zdrowa dieta nie wystarczy, bo mamy do czynienia z nadzwyczajnymi sytuacjami, takimi jak choroba, nagła utrata masy ciała, przewlekły stres czy osłabienie organizmu.

Wiele kobiet zauważa nadmierną utratę włosów po urodzeniu dziecka i podczas karmienia piersią. Włosy mogą ulec osłabieniu również w przypadku zbyt częstych lub intensywnych zabiegów fryzjerskich. Do zniszczenia włosów mogą się przyczynić nawet mocne upięcia, bo powodują długotrwałe naciąganie skóry głowy. Nie bez znaczenia są też choroby skóry, takie jak łuszczyca lub łupież, a nawet smog i zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy. 

Dlaczego kosmetyki pielęgnacyjne nie zawsze rozwiązują problem wypadania włosów?

Wypadanie oraz osłabienie włosów najczęściej związane jest z negatywnymi procesami zachodzącymi w organizmie, Większość dostępnych na rynku kosmetyków do pielęgnacji włosów, działa tylko na ich zewnętrzną część, czyli tzw. łodygę, która jest naturalnie „martwa”. Aby zmniejszyć wypadanie i uaktywnić proces wzrostu włosów należy działać „od środka” i oddziaływać na cebulkę włosa, czyli jego żywą część nazywaną również korzeniem. Znajduje się on w mieszku włosowym pod powierzchnią skóry i jest zakończony opuszką. Opuszka jest umiejscowiona na otoczonej macierzą brodawce włosa. Macierz jest odżywiana i dotleniana przez przylegające do niej naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe skóry i właśnie od stopnia jej odżywienia zależy tempo oraz jakość podziałów komórkowych warunkujących wzrost włosów. Z jednego mieszka włosowego powinny wyrastać 3 – 4 włosy, o tym czy będą one mocne i błyszczące decyduje jakość ich odżywienia.

Działaj bezpośrednio w miejscu osłabienia włosa!

Kosmetyki pielęgnacyjne i regenerujące typu szampon czy odżywka nie nie zahamują wypadania włosów, ponieważ działają na zewnątrz organizmu, czyli na zewnętrzną skóry głowy oraz włosów. Rozwiązaniem dla osłabionych i wypadających włosów jest podanie składników odżywczych bezpośrednio w skórę głowy w okolice mieszka włosa. Olbrzymi wpływ na stan i wygląd włosów ma kolagen, czyli „białko młodości”. Jest on obecny w całym naszym organizmie i znajduje się także w owłosionej skórze głowy.

Uzupełnienie ubytków lub wzmocnienie cząsteczek kolagenu znajdujących się w mieszku włosowym wpływa bezpośrednio na wzmocnienie włosów. Trwałe i szybkie efekty gwarantują iniekcje na bazie tropokolagenu typu I, ponieważ stanowi on podstawowy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej.

„Iniekcje na bazie tropokolagenu to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy kondycji włosów oraz zapobiegania ich utracie. Tropokolagen jako prekursor dojrzałego kolagenu niemal natychmiast przystępuje do odbudowy biorusztowania macierzy, stymuluje namnażanie fibroblastów oraz ich migrację w kierunku osłabionej tkanki, którą w tym przypadku jest okolica mieszka włosowego. Okalające brodawkę włosową naczynia krwionośne stają się odżywione i dotlenione, czego efektem jest zahamowanie wypadania i pobudzenie procesu wzrostu nowych włosów”. – wyjaśnia lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa i dyrektor naukowy Ambra Group.

Najbardziej zbliżony budową do ludzkiego jest tropokolagen wieprzowy, dlatego jest najskuteczniejszy. Biokompatybilność to pewność skuteczności oraz bezpieczeństwa, które jest niezwykle istotne przy wszelkich zabiegach, bo oznacza brak niepożądanych reakcji organizmu. Tropokolagen wieprzowy wspierany innymi składnikami aktywnymi takimi, jak kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, kwas cytrynowy, glukonian magnezu i krzemionka, pozwala kompleksowo odżywić tkanki wokół mieszka włosowego.

Kwas askorbinowy działa antyoksydacyjne i tworzy barierę ochronną dla dojrzewającego kolagenu, chroniąc tym samym skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami. Kwas cytrynowy, a także witaminy z grupy B są odpowiedzialne za dostarczenie fibroblastom energii niezbędnej do neosyntezy kolagenu i budowy biorusztowania.

Za prawidłowy przebieg procesu dojrzewania kolagenu odpowiada natomiast glukonian magnezu. Warto pamiętać też o krzemionce, ponieważ wzbudza ona produkcję kreatyny i chroni ona łodygę włosa. „Działanie wymienionych składników aktywnych wzajemnie się uzupełnia. Dobór odpowiedniego preparatu do iniekcji i jego właściwy skład są niezwykle ważne, ponieważ przesądzają o skuteczności i bezpieczeństwie zabiegu”. – dodaje lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa.

Ile czasu potrzeba, aby włosy odzyskały prawdziwy blask

Na mezoterapię tropokolagenem składa się najczęściej kilka zabiegów wykonywanych w odstępie 1-2 tygodni do czasu uzyskania oczekiwanych efektów. Organizm potrzebuje na proces syntezy kolagenu oraz przebudowy w mieszku włosowym potrzebuje około 4 tygodnie. Pierwsze efekty są widoczne właśnie po upływie takiego okresu od pierwszej iniekcji. Liczba i częstotliwość zabiegów zależy od stopnia nasilenia problemu oraz jego przyczyny.

Tropokolagen pobudza biologiczne procesy zachodzące w skórze, które z jakichś powodów zostały spowolnione, czego efektem jest osłabienie włosów. Jest to białko, które naturalnie występuje w naszym organizmie, dlatego zabiegi na bazie tropokolagenu nie powodują skutków ubocznych oraz działań niepożądanych. Przeciwskazaniem mogą być jedynie alergie na substancje pomocnicze oraz ciąża i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Mezoterapia tropokolagenem to skuteczne rozwiązanie polecane na prawie wszystkie objawy łysienia, za wyjątkiem łysienia androgenowego oraz spowodowanego aktywnym stanem zapalnym skóry głowy.

Źródło: Materiały prasowe 

Tagi: włosy
Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!