Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Protesty w całej Polsce. Strajk Kobiet znowu w akcji
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 22.10.2021 20:03

Protesty w całej Polsce. Strajk Kobiet znowu w akcji

strajk kobiet
Fot. Max Zieliński/Greenpeace, flickr.com, CC BY-ND 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/, zmieniony rozmiar zdjęcia, ucięty kadr

Dokładnie rok temu 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał polskie przepisy dopuszczające aborcję w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub śmiertelnej choroby za niezgodne z konstytucją. Dziś przypada rocznica tego wyroku – z tego powodu w całej Polsce odbywają się protesty.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział na dzisiaj protesty w 20 miastach, między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.

Ogólnopolski Strajk Kobiet przypomina o „wyroku na kobiety”

W mediach społecznościowych można przeczytać apel aktywistek OSK:

– Po legalną, bezpieczną, darmową aborcję wychodzimy i będziemy wychodzić do skutku. Wolności człowieczej będziemy bronić zawsze. O godne życie każdej, każdego z nas, walczyć będziemy, póki sił, póki jesteśmy. Rozliczymy was za każdą godzinę hańby, pogardy, tortur, ten dzień nadejdzie.

Lidera ruchu Marta Lempart zapowiedziała, że OSK podczas protestów zacznie zbierać podpisy pod projektem „Legalna aborcja. Bez kompromisów”.

Konferencja przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie

Przed budynkiem TK odbyła się konferencja prasowa z okazji rozpoczęcia projektu „O tym się nie mówi – rok po wyroku na kobiety”. Ma być to film dokumentalny, przedstawiający historie kobiet i ich rodzin oraz to, jak dramatycznie wyrok wpłynął na ich życie.

W mediach społecznościowych ponownie nagłaśnia się numer do Aborcji Bez Granic i przypomina atmosferę, jaka towarzyszyła podczas ogłaszania wyroku. Przewodniczącą TK była Julia Przyłębska, a w składzie sędziowskim znaleźli się między innymi Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

OSK opublikował też dane z raportu Aborcji Bez Granic, które mówią o osobach, jakim została udzielona pomoc w ciągu ostatniego roku. Sam tylko Aborcyjny Dream Team mówi o 34 tysiącach. Ruch Woman Help Woman mówi o udzieleniu pomocy w 18 tysiącach przypadków.

Lista wszystkich wydarzeń w całej Polsce poniżej:

Źródło polsatnews, Facebook.com/Ogólnopolski Strajk Kobiet

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
1. Polska gwiazda chciała oszukać wszystkich. Planuje udawane zaręczyny
2. Część wiaduktu nagle runęła na ulicę. Katastrofa w polskim mieście
3. Grób Jana Pawła II. Mało kto wie, że widok dostępny jest w sieci