Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Sprzed chwili: Minister edukacji zapowiedział zmiany. Właśnie podano nowe informacje, rewolucja dla nauczycieli

Sprzed chwili: Minister edukacji zapowiedział zmiany. Właśnie podano nowe informacje, rewolucja dla nauczycieli

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

W czwartek odbyła się konferencja Przemysława Czarnka, na której poruszono tematy dotyczące edukacji. Minister edukacji wypowiedział się na temat nauki zdalnej, a także przedstawiono, jakie wsparcie otrzymają nauczyciele. Okazuje się, że została uruchomiona specjalna infolinia dla wszystkich pedagogów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na konferencji prasowej powiedział minister edukacji
  • Jakie rozwiązania rząd przygotował dla nauczycieli
  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół

Spotkanie dotyczyło głównie powrotu dzieci do szkół i nauki zdalnej. Wiadomo, że już za cztery dni, 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, dzieci z klas I-III szkół podstawowych mają wrócić do szkół. Co z pozostałymi dziećmi i jakie rozwiązania zostały przygotowane dla nauczycieli?

Przemysław Czarnek – konferencja prasowa

Kiedy w 2020 r. wszystkie szkoły przeszły w zdalny tryb nauczania, pedagodzy spotkali się z ogromnymi problemami. Głównie dotyczyły technicznych kwestii. Minęło kilka miesięcy, a dzieci wciąż nie wróciły do placówek.

Wiadomo, że od 18 stycznia klasy I-III znowu zasiądą w ławkach, ale pozostali uczniowie muszą przygotowywać się do egzaminów w domu. To może wiązać się z kolejnymi technicznymi problemami wśród nauczycieli.

Ministerstwo edukacji uruchomiło techniczną infolinię dla nauczycieli, która ma ułatwić pracę. Pedagodzy na bieżąco będą mogli zgłaszać problemy, które jak najszybciej mają zostać rozwiązane.

Będzie również możliwość podzielenia ekranu swojego komputera z konsultantem, który dokładnie będzie mógł sprawdzić, co się dzieje i jakie błędy się pojawiają. To duża zmiana dla nauczycieli, która z pewnością ułatwi im pracę.

Przemysław Czarnek o nauczaniu zdalnym

Poza tym Przemysław Czarnek oficjalnie poinformował, że uczniowie klas 4-8, licealnych oraz studenci będą kontynuować naukę zdalną. Na ten moment nie wiadomo jednak, jak długo będzie ona jeszcze trwać. Polityk podkreślił też, że każda klasa otrzyma indywidualny plan zajęć, by mieć jak najmniejszą styczność z pozostałymi uczniami. Wszystko będzie oczywiście zależeć od wielkości szkoły i ilości uczniów. Będzie to dostosowywane indywidualnie.

To nie jedyne informacje, jakie Przemysław Czarnek przekazał na konferencji. Wracają też zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Wraca również nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III w szkołach specjalnych. Uczniowie klas 8. i maturalnych nadal mogą uczestniczyć w konsultacjach w związku z egzaminem organizowanych na terenie szkoły. Możliwa będzie też organizacja turniejów oraz konkursów w placówkach.

Przypomnijmy, że podczas wczorajszej rozmowy z portalem Onet minister edukacji podał także informacje dotyczące przywracania starszych roczników szkół podstawowych do nauki stacjonarnej. Zdaniem szefa resortu edukacji w wariancie optymistycznym będą mogli wrócić do szkół w lutym.

Jeśli nie trafi do nas trzecia fala pandemii, nie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócą do szkół – mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z Onetem.

To nie jedyna ważna informacja w tej sprawie, którą minister podał na przestrzeni ostatnich kilku dni.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: