Rozrywka.Lelum.pl > Programy > „Pytanie na śniadanie”: Zdradzono przepis na domowe kapsułki do zmywarki. Oszczędzić można krocie
Michał Fitz
Michał Fitz 22.09.2022 11:50

„Pytanie na śniadanie”: Zdradzono przepis na domowe kapsułki do zmywarki. Oszczędzić można krocie

Pytanie na śniadanie
fot. kadr z programu „Pytanie na śniadanie”

„Pytanie na śniadanie” stawia sobie za jeden ze swoich celów pomaganie widzom. W związku z tym często w trakcie emisji podawane są różne przepisy, patenty i sposoby na to, jak upraszczać sobie życie. Dziś pokazano, jak można zaoszczędzić na zmywaniu.

Prowadzący, którymi akurat w tym wydaniu byli Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski, podkreślili, że chemia do zmywarki potrafi być horrendalnie droga. Okazuje się, że nie trzeba jej kupować.

„Pytanie na śniadanie”: Drożyzna przy zmywaniu

Gościem tego segmentu był Mr. White, specjalista od czystości i porządków. Podkreślił, że mycie naczyń w zmywarce jest dużo tańsze pod względem zużycia wody niż standardowe, ręczne rozwiązanie. Zaznaczył, że jest to też opcja bardziej ekologiczna.

Ma jednak swoje minusy, a tym są wysokie ceny chemikaliów. Za paczkę kapsułek, które starczą na maksymalnie 3 miesiące, trzeba zapłacić nawet 100 złotych. Do tego dochodzi również niezbyt tani nabłyszczacz. Okazuje się, że koszta te można znacząco zweryfikować.

Jak zrobić kapsułki do zmywarki w domu?

Prowadzący „Pytania na śniadanie” stanęli wraz z gościem za stołem zastawionym podstawową chemią i nawet produktami spożywczymi. Mr. White stwierdził, że tylko to wystarczy, by zrobić kapsułki i nabłyszczacz w dużo niższej cenie. Po chwili założył rękawiczki i zaczął pokazywać, co z czym i w jaki sposób mieszać.

Do stworzenia kapsułek potrzebne były: soda kalcynowana, boraks, sól, olejek aromatyczny i sok z cytryny. Wszystko to należy w odpowiednich proporcjach, które zostały podane na grafice, zmieszać, a następnie powstałą masę wepchnąć do foremek na kostki do lodu. W ten sposób uzyska się porcje idealne na jedno zmywanie.

Jeszcze prostsze jest stworzenie nabłyszczacza. Do niego potrzebna jest gliceryna, sok z cytryny i olejek, który ma tylko walory zapachowe, bo do czyszczenia nie jest niezbędny. Po zmieszaniu płynów uzyskana zostanie mikstura, którą można wlać wprost do pojemnika na nabłyszczacz.

Zobacz zdjęcia:

Pytanie na śniadanie
Pytanie na śniadanie

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. „Pytanie na śniadanie”. Ida Nowakowska we łzach. Wszystko z powodu wspomnień o Annie Przybylskiej
  2. „Dzień Dobry TVN”: Wzburzona Drzyzga zaczęła ostro mówić prosto do kamery. „Przepraszam, ale poniosło mnie”
  3. Na widok Magdy Gessler można było zwariować. Miała na sobie 15 metrów materiału, 8 warstw tiulu i pióra