Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dokładnie 35 lat temu w Polsce dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca. Pamiętamy
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 05.11.2020 16:17

Dokładnie 35 lat temu w Polsce dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca. Pamiętamy

religa
fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Zbigniew Religa dokładnie 5 listopada 1985 roku wraz z zespołem młodych medyków przeprowadził udaną transplantację serca. Dzisiaj wszyscy wspominają ten historyczny wyczyn sprzed 35 lat.

Religa dokładnie 35 lat temu dokonał pierwszej w Polsce udanej operacji przeszczepu serca. O jego wybitnym dokonaniu w 2014 roku nakręcono film biograficzny Bogowie, w którym główną rolę odegrał Tomasz Kot. Choć sam przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł zaledwie dwa miesiące później na sepsę.

Religa: pierwszy udany przeszczep serca

Dzisiaj transplantacje są czymś powszechnym i są uznanymi metodami leczenia i ratowania życia pacjentów. Jednak nie zawsze tak było. W połowie lat 80. ubiegłego wieku profesor Zbigniew Religa musiał zmierzyć się z olbrzymią presją oraz oporem niektórych środowisk medycznych.

Jednak pomimo tego się nie poddał i 5 listopada 1985 roku razem ze swoim zespołem młodych medyków udało im się przeprowadzić w Polsce pierwszą udaną transplantację serca.

Pierwszej próby przeszczepu serca w polskiej historii medycyny podjął się już w 1969 roku profesor Jan Moll. Jednak zabieg nie zakończył się wtedy pomyślnie.

Historia pierwszego przeszczepu serca

W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (przekształconym później w Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu. Niecałe trzy miesiące później zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepu serca. W skład zespołu wchodzili m.in. kardiochirurdzy (obecnie profesorowie) Marian Zembala i Andrzej Bochenek.

Dawcą organu był człowiek, który znajdował się w stanie śpiączki. Kiedy orzeczono śmierć jego mózgu, mężczyznę zabrano karetką do Zabrza. Serce pobrano tuż przed samą operacją. Biorcą był 62-letni rolnik z Krzepic. Cały zabieg się udał, jednak pacjent dwa miesiące później zmarł na sepsę.

W 1987 roku tuż po zakończeniu kolejnej transplantacji serca Religa został sfotografowany dla National Geographic przez Jamesa Stanfielda. Zdjęcie przeszło już do polskiej historii. Widać na nim Zbigniewa Religę, który siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym. W tle widać jego asystenta, który ze zmęczenia śpi w kącie.

religa

Pacjentem był trzymający zdjęcie Tadeusz Żytkiewicz. Mężczyzna zmarł w 2017 roku, przeżył z przeszczepionym sercem 30 lat.

Źródła: pap.pl, wikipedia.org

Powiązane
Chłopaki nie płaczą
Znasz “Chłopaki nie płaczą” na pamięć? To kto to powiedział? Nawet najwięksi fani będą mieli problemy