Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Miejsce dla dziecka w żłobku tylko pod jednym warunkiem, w przedszkolach zmiany. Projekt już przegłosowany, rodzice nie będą mieli wyjścia

Miejsce dla dziecka w żłobku tylko pod jednym warunkiem, w przedszkolach zmiany. Projekt już przegłosowany, rodzice nie będą mieli wyjścia

Biedronka
fot. Lelum

Od nowego roku zmienią się zasady przyjęć do publicznych przedszkoli i żłobków. Rodzice będą musieli zaszczepić dzieci, aby ubiegać się o miejsce w placówkach. Projekt autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Poparli go senatorowie wszystkich opcji politycznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki projekt zaproponowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej
  • Jakie będą nowe zasady przyjęć do żłobków publicznych
  • Jakiej zmianie ulegną kryteria przyjęć do przedszkoli publicznych

Chcemy, żeby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej – powiedziała Faktowi senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej. Za proponowanymi zmianami głosowali niemal wszyscy senatorowie, tylko jeden z nich wstrzymał się od głosu.

Rodzice będą musieli zaszczepić dzieci

Projekt zainicjowany przez Kolację Obywatelską poparł także resort zdrowia.

Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera – powiedział na sejmowej komisji ustawodawczej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie – podkreślił przed głosowaniami w Senacie.

Waldemar Kraska przyznał, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie. Senatorowie znowelizowali trzy ustawy: o prawie oświatowym, o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat oraz o podstawowej opiece zdrowotnej.

To nie są pierwsze zmiany, które w ostatnich miesiącach weszły w życie.

Żłobek publiczny tylko dla zaszczepionych, zmiany w przedszkolach

Projekt ustawy zaproponowanej przez Koalicję Obywatelską zakłada, że warunkiem przyjęcia do żłobka publicznego będzie dostarczenie zaświadczenia o tym, że przeszło ono obowiązkowe szczepienia, zgodne z Programem Szczepień Ochronnych.
Rodzice dzieci, które z powodów zdrowotnych nie będą mogły przejść szczepień, będą musiały potwierdzić to zaświadczeniem. Mają je wydawać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrzy.
Nieco inaczej sprawa wygląda z przedszkolami publicznymi, ponieważ dzieci w wieku 6 lat muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Obecnie podstawowym warunkiem jest zamieszkanie malucha na terenie danej gminy.
W momencie, gdy liczba kandydatów będzie przekraczała możliwości placówki, jednym z kryteriów będzie zaświadczenie o zaszczepieniu. Rodzice muszą mieć na uwadze ten aspekt.
Niektóre gminy w Polsce wprowadziły już takie kryterium przyjmowania dzieci do żłobków i przedszkoli, jednak ich decyzje uchylali wojewodowie jako niemające podstaw prawnych. Senatorowie postanowili więc rozwiązać ten problem – powiedziała Magdalena Kochan.
Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa wszelkie placówki oświatowe pozostają zamknięte.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: