Rozrywka.Lelum.pl > Nowości > Od dziś, 8 stycznia ogromna zmiana dla wszystkich Polaków. Chodzi o skierowania lekarskie

Od dziś, 8 stycznia ogromna zmiana dla wszystkich Polaków. Chodzi o skierowania lekarskie

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

Od 8 stycznia 2021 r. wchodzą życie w ogromne zmiany dla wszystkich Polaków. Od teraz wszystkie skierowania będą wystawiane drogą elektroniczną. – E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od 8 stycznia
  • Czym są e-skierowania
  • Co zmienią e-skierowania w funkcjonowaniu służby zdrowia

E-skierowania mają na stałe zastąpić te, które lekarze wypisywali ręcznie. Dokument będzie wskazywał jedynie rodzaj placówki, do której powinniśmy się udać, jednak nie będzie to konkretny adres, a jedynie rodzaj badania.

Skierowania lekarskie w nowej formule

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić e-skierowania, które mają zastąpić te wypisywane ręcznie. Skąd taki pomysł? Takie rozwiązanie ma skrócić czas oczekiwania do lekarza. Ministerstwo utrzymuje, że to nie jedyne korzyści, które ta decyzja za sobą niesie.

Lekarz będzie mógł wystawiać skierowana lekarskie podczas konsultacji. Będzie ono miało formą czterocyfrowego kodu, który pacjent może otrzymać na kilka różnych sposobów:

  • przez SMS-a
  • e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje
  • wydruk, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza

Na stronie rządowej pacjent.gov.pl możemy aktywować własne Internetowe Konto Pacjenta. To sprawi, że wszystkie nasze skierowania lekarskie będą w jednym miejscu. Natomiast jeśli nie aktywujemy konta lub nie podamy adresu e-mail, lub numeru telefonu, e-skierowanie otrzymamy w formie wydruku.

Skierowania lekarskie tylko w formie elektronicznej

Elektroniczne skierowania lekarskie mogą wiele ułatwić. Dzięki ich wprowadzeniu nie trzeba będzie osobiście pojawiać się w danej placówce, aby umówić się na wizytę. Wystarczy wtedy zadzwonić do wybranego miejsca, a podczas rozmowy należy podać wygenerowany czterocyfrowy kod i PESEL.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wprowadzone zmiany wiele ułatwią pacjentom. Przede wszystkim skróci się czas oczekiwania do lekarza. Dlaczego? W sytuacji, kiedy pacjent otrzyma e-skierowanie, będzie mógł zapisać się tylko do jednego specjalisty, a nie do kilku w kilku różnych placówkach.

Po dokonaniu zapisu na wizytę skierowanie lekarskie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można przypisać go już do innego miejsca. To spore zmiany zaproponowane przez ministerstwo, do których Polacy z pewnością będą musieli się przyzwyczaić.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: